Başbuğ Çipo: “Kenar düzenlemeleri kazaları azalttı”

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo, Aptal Site Trafik Güvenliği Projesi kapsamında 101 kavşakta yapılan düzenlemenin hem karayolu araçlarında hem de raylı sistemde kazaları azalttığını açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ASELSAN ile birlikte hayata geçireceği ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ kapsamında 101 kavşağın hendesi düzenlemesi yapıldı. 76 kavşakta hareketli ve adaptif ayla getirildi. Eksiksiz bu düzenlemeler sebebiyle kaza oranları de düştü. Özellikle raylı dizge güzergahlarında düzlük kayran kavşaklardaki düzenlemeler kazaları iri oranda azalttı. Yapılan düzenlemeyle, yılda averaj 18 kazanın yaşandığı raylı sistem güzergahında bu sene ilk 9 ayda 2 ilçe meydana geldi.

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir, “Tığ vatandaşımızın gideceği yere hem en kısa sürede gitsin hem da yer güvenli şekilde ulaşsın istiyoruz. Beyinli Kent Trafik Güvenliği Projesi’ni bile bu nedenle hayata geçirdik. Sistemin trafikte hangi kadar çok şeyi değiştirdiğine da gelişigüzel şahit oluyoruz. Trafikte faziletli oranda deşarj görüyoruz. Hem karayolu araçlarında hem birlikte raylı sistemde belalar azaldı. Vatandaşımız rastgele şeyin yeryüzü iyisini yer güzelini türe ediyor. Biz bile onların emin ve konforlu yolculuk edebilmeleri üzere gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

SAMULAŞ Umumi Müdürü Gökhan Beler ise “Çokbilmiş Kent Gidiş Geliş Güvenliği Projesi’yle kavşakların geometrisi yeniden düzenlendi. Bu karayolu araçları ve yayalar için bire bir disiplinin sağlanması namına yapıldı. Bu çalışmalar raylı tümce tarafına de olumlu yansıdı. Yılda ortalama 18 kaymakamlık meydana gelirken bu sene ise 2 kaymakamlık yaşandı. Bunda genişlik cesim baskı aptal ulaşım sistemleri. Biz de makinist ve asayiş ekibimizin terbiye sürecini artırarak bitmeme ettirdik. Parçalanmamış bu doneler henüz emniyetli bire bir ulaşım sisteminin oluşmasını sağladı” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: