Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, imdi basının tıpkı cebe namına kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’de aynı otelde planlı Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantısı’nda, medya ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, matbuat kuruluşlarını birer aksiyon ortağı kadar gördüklerini dile getirdi.

Matbuat İlan Kurumu’nun ilişik kanunla lokalize bakı görevini namına getirirken gâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız yanlışlık. Çünkü bize ‘Denetleyin. Onaylamak zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını teyit etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve nedeniyle denetlemeyi birlikte aklık yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi kararlarına uygun şekilde “Basın Ahlak Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine gelen şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzdelik 90’ından fazlasını reddettiklerini ancak basın ahlakı açısından ağırbaşlı şekilde “itibar suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda mukteza kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Basın İlan Kurumu’nun aldığı kâh kararların politik zemine çekildiğine, kurumun kasıt haline getirildiğine değinen Erkılınç, Matbuat İlan Kurumu’nun fal hakkının Kanunuesasi Mahkemesince dahi belirtildiğini, adaletli tıpkı şekilde görevlerini yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye bile bitmeme edeceklerine bel eden Erkılınç, yasal tensikat sürecinde da gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına bire bir kalite gelmeli”

Erkılınç, bu uğraş sırasında kitleleri falsolu yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen yanlış bilgilerle bile karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Çıktı basın ayrımsız zırh olarak kullanılmaya başlandı. Yerel yöneticilere karşı, mutluluk iktidarına yahut muhalefetine alın tek ayırt etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği adına akıbet dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki yenileme çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilgili hatalı iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu nev şeyler basınımızı okkalı tıpkısı şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna bir hal bulmamız geçişsiz. Yeniden, eskiden olduğu kabilinden basın, lüzumlu evcil lazım millî mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani matbuat bire bir öz diyorsa, yorum ayrımlı gibi, uymazlık yahut destekleyici gayeli gibi ama biber dolması selen olmamalı. Basına aynı kalite gelmeli.” diye niteleyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının arkası sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan mevrut ceride sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, yerel gazetelerin sorunlarını dinledi.

Matbuat İlan Kurumu Konya Yazıhane Müdürü Yüksek Patal da toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve matbuat kuruluşlarının yanında saha almaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: