Başiskele’de katma zam protokolü imzalandı

Başiskele Belediyesi, pahalılık artışına karşı ev ayında bindirim kayran kamu belediye işçilerine katma zam düzenlemesi yaptı.

Başiskele Belediyesi’nde fariza yapan parçalanmamış işçileri kapsayan yüzde 30’luk ücret artışına ait Dolgun İş Sözleşmesi Munzam Protokolü, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve Bakım İş Sendikası Kocaeli Yazıhane Başkanı İdris Ersoy vasıtasıyla şehremaneti sedir binasında düzenlenen törenle imzalandı. Cümle belediye çalışanlarına Temmuz 2022’den itibaren konuşmak için yevmi ve içtimai haklarına yüzde 30 melfuf zam düzenlemesi yapıldı.

“Çalışma arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz”

Törende istişare işleyen Şehremini Yasin Özlü, küresel kazançlı kriz zımnında yaşanan enflasyona cebin uray çalışanlarını ezdirmeyeceklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Başiskele’mize teşrif ettiler. Yapılan mitingde alelhusus ilçemizden detaylı tıpkı süre bahsetmesi, hizmetlerimizi detaylıca söylemesi bizi ziyadesiyle bahtiyar etti ve gururlandırdı. Maneviyat ve motivasyonumuzu elan birlikte arttırdı. Dünyamız toptan ekonomik kriz içerisinde. Sayın Cumhurbaşkanımız bu toptan krizin etkilerini yeryüzü organ indirgemek için toplumumuzun temas kesimine olduğu kadar etkin kesimi için iri çaba ve fedakarlık gösteriyor. Belediyeler olsun, tekmil amme ve kuruluşları çalışanları olsun, cümle işçi kesimin maaşlarına büyük oranda remiks yaptı. Cumhuriyet tarihinin sunu aşkın asgari ücret zammı Cumhurbaşkanımız aracılığıyla yapıldı” dedi.

“Beyninde tıpkısı muvaffakiyet varsa bu hepimizin başarısıdır”

2023’ün evvel çeyreğinde Türkiye’nin daha tartılı ve diri bire bir dönüş yaşayacağına inandığını vurgulayan Özlü, “Bizler birlikte Cumhurbaşkanımızın gösterdiği amaç doğrultusunda çalışan arkadaşlarımızın bu oluşan enflasyon içinde hiçbir devir gerisinde bırakmadık, bırakmayacağız de. Cumhurbaşkanımızın minimum ücretle ilgilendiren yeni düzenlemeyi açıkladıktan sonra hemencek ertesi ahit sabahında derakap biz birlikte belediye çalışanlarımızın maaşlarıyla ilgili zaruri açıklamayı özne belediyelerden birisi olduk. Ayrıca uray çalışanlarımızla ait yıpranmamış düzenlemeyi açıklanan geçmiş şehremaneti olduk. Bizler enflasyonun karşısında sizleri ezdirmeyeceğiz. Beyninde tıpkısı muvaffakiyet varsa bu hepimizin başarısıdır. Hep gelişigüzel ekibimizle fiilen bu başarı, bu güzel işlemler ortaya çıkıyor. Bu yüzden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu noktada Cumhurbaşkanımız bizlere aynı uğur gösterdi. Tığ üstelik yeni düzenlemeyle say arkadaşlarımızı mağdur etmiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“İşçi arkadaşlarımızın alım gücünün kaybolması zımnında tıpkısı mesafe remiks yapıldı”

Hizmet İş Sendikası Kocaeli Büro Başkanı İdris Ersoy ise “Acun iktisadi bire bir krizden geçiyor. Tabiatıyla bu krizin ülkemizde birlikte yansımaları maatteessüf oluyor. Bundan dünya da karı ayında minimum ücrete yapılan zamdan ahir süreçte para şişkinliği oranlarının baştan erdemli çıkması sebebiyle işçi arkadaşlarımız için ara zam yapıldı. Tığ da pahalılık rakamlarının üst akıllıcasına çıkmasından ortalık iştirakçi arkadaşlarımızın çekicilik gücünün zayıfladığını gördüğümüz amacıyla kamuoyunda bunu açıklanmış ederek, şehremaneti başkanlarımızla görüştük. Minimal ücrete yüzde 30 aleniyet bindirim yapılmasından aceleten bilahare Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ile görüştük ve vacip açıklamayı yaptı. Büyükşehir’den bir lahzada bilahare melfuf zam ile ilişik geçmiş açıklamayı yaparak iştirakçi arkadaşlarımıza müjdeyi veren Yasin Başkanımıza de buradan antrparantez teşekkürname ediyorum. Allah kendisinden razı olsun” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: