Başmuallim Sağlam: “Bu sene palamutta çokça büyük bir gürlük yaşıyoruz”

Başmuallim Akva: “Bu yıl palamutta çokça iri bire bir bereket yaşıyoruz”

SAMSUN Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, balıkçıların yasakları uyması sonucunda kontrollü üretimin yaygınlaşmasıyla birlikte bu sene sivri balığında çok şişman tıpkı artağanlık yaşadıklarını söyledi.

Karadeniz’deki pelit bereketi tezgahları şenlendiriyor. Boy klan palamutlar balıkçı vitrinlerini süslüyor. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, bu sezon Karadeniz’de palamudun oldukça bol avlanmasının sebebinin balıkçılarının kontrollü üretim yapması sonucunda olduğunu tabir etti. Türkiye’de her sene üretilen tahminî 400 bin titrem balığın 45 bin titrem kadarının Samsun’dan çıktığını tamlayan Başöğretmen İbrahim Sağlam, “Samsun’de 210 kilometre kıyı bandında Türkiye’de sunu aşkın balık avcılığın yapıldığı illerden bir tanesidir. Avcılıkta ülkemizde birinci sıradadır. Yıllık 300 – 400 bin ton yapılan avcılığın takkadak 45 bin tok kadarı ilimizde yapılmaktadır. Bu durumda yüzdelik 10-12 bandını göstermektedir. Bizim esas balığımız hamsidir. Çinekop, pelit, lüfer üzere balıkların bile güç aynı şekilde avcılığı yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl âdeta balık çokça fazlaydı. Alelhusus hamsi ve tavuk balığı olmuştu. Bu yıl palamutta çokça balaban aynı feyiz yaşıyoruz. Bu sene biliyorsunuz 25 ile 30 TL’ye ayrımsız palamut balığı tüketiyoruz. Bu kapsam yasaklara uymamızın sonucunda oluşan bire bir bolluktur. av dönemi dışında av yapılmaması balıklarımızın üretimiyle alakalıdır. Tığ nedeniyle o sezonda ava devam etsek katıksız kaynaklarımız çok gelişmemiş bire bir sürede tükenecektir. Bizim temel balık ile ilişik denetimlerimizin sebebi tabii kaynakların ve stokların bitmeme etmesi ve 85 milyon vatandaşımızın ucuza balık yeme garantisini alabilmektir. Yetiştiricilik kısmına baktığımızda ise 10 bin ton ile 11 ton arası özellikle Türk somonu oluşmak üzere levrek, çupra kadar balıklarımızın yetiştiriciliği yapılıyor” dedi.

Palamudun tanesi 30-45 TL ortada satılıyor. Balık tezgahlarında en aşkın yerini alan palamuda ise vatandaşlar korkulu rabıta gösteriyor.

Share: