Batman ruzname: Baraj suları altında kalacak ‘Gre Fılla’, Hasankeyf gibi taşınacak

DİYARBAKIR’ın Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi’ndeki, kurtarma kazılarında milattan geçmiş 7 binli yıllara ait eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile bire bir döneme ilgili izler taşıyan tahminî 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması üzere Hasankeyf’te yapılan taşımaya benzer tıpkı uygulama gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, geçen hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilişik bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı düzlük ile ilgilendiren arayış süresince olduklarını söyledi.

Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi Ambar Çay’ı bitişiğinde kâin 11 bin almanak Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılında başlatılan istirdat kazılarında binlerce im dönme yüzüne çıkarıldı. Milattan evvel 7 binli yıllara ilişkin olduğu tayin edilen asar Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne teyit edildi. Çanak Çömleksiz neolitik dönemin izlerini taşıyan kurgan, geçen sene su tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfa’birlikte bulunan Göbeklitepe ile benzer özellikleri mevcut ve bire bir döneme ilişik izleri taşıyan höyüğün korunması amacıyla Ekin ve Turizm Müdürlüğü’nce düzentileme başlatıldı. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajı’nın altında kalmaması üzere yapılan ve özel platformlarla gerçekleştirilen taşımaya analog planlama yapılarak Ekin ve Turizm Bakanlığı’na abece gönderildi. 1 hafta ilk yazıya izin gelince, höyüğün taşınacağı toprak ile ilişkin düz arayışına başlandı. ‘OLDUĞU GİBİ TAŞINACAK’Hars ve Turizm İl Müdürü Cemil Kahraman, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu kabil korunacağını belirterek, “Taşınması için yaklaşık bir ay geçmiş abece yazdık. Firez ve Turizm Bakanlığı ile Firez Varlıkları Müzeler Umumi Müdürlüğü aracılığıyla geçen hafta onay geldi. Taşınmasını yapacaklar. Toplumsal medyada ‘Neden taşınmıyor?’ üzere falsolu bilgiler dolaşıyor. Biz Hazine’ye ait kayran arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin peşi sıra kurgan olduğu kabil beceri aynı grup eliyle taşınacak. Bire Bir orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz” diye niteleyerek konuştu.Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün akarsu altında kalacak olmasına üzüldüklerini tabir ederek, “Şu dakika icraat sürüyor. Eserler Diyarbakır Müzesi’ne götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması üzere bile haddizatında seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün su altında kalmasını istemediklerini rapor ederek, “Burası turistik aynı kayran. Keşfedilmemiş, turistik alanları var” dedi.

Share: