Batman’da elan önce yaman ekilen araziler çilek tarlasına dönüştü

Batman’da dağlık yer yapısı nedeniyle hububat üretiminin kısıtlı olduğu Sason ilçesinde henüz ilk duman yetiştirilen araziler azamet desteğiyle çilek tarlasına dönüştürüldü.

Sason ilçesinin kaderi 15 yıl geçmiş tütüne mütenavip kendisine izzet desteğiyle yetiştirilen çilekle değişti.

Üretimi 15 dekarda başlayan ve yıldan yıla artarak 1400 dekara yükselen çilek, tersine toprak kayması birlikte sağladı.

Geçen yıl kavuştuğu tescille üreticisinin yüzünü güldüren çilekte bu sene rekolte beklentisi 5 bin tonun üstüne çıktı.

Sason Kaymakamlığınca çilek üretimi yapılan alanın henüz da artırılması amacıyla “Coğrafi İşaretli Sason Çileği Üretiminin Artırılması Projesi” hazırlandı.

GAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı yoluyla akçalanmış edilen proje ile bu yıl 80 üreticiye toplanmış 160 dekar alanda çilek bahçesi kurmaları amacıyla yüzde 70 hibe ile materyal desteği verilecek.

15 yılda 4 aileden 400 aileye ulaştı

Sason Kaymakamı Meram Mete, AA muhabirine, Sason’un çilek serüveninin 2007 yılında tütüne almaşık işaret kendisine başladığını söyledi.

Devlet desteğiyle 15 yıl evvel 4 aileyle başlayan üretimin zaman 400 aileye ulaştığını belirten Mete, 1400 dekar alanda üretimi yapılan çileğin Sason amacıyla çok korkulu bir dirimsel kapısı olduğunu ifade etti.

Mete, “Üreticilerimiz bundan sonra ürününü şişko kendisine fabrikalara, özellikle reçel dinamik entegre çilek fabrikalarına vermeyi tercih ediyor. Üreticilerimiz kilogramını 10-12 liradan çileği pazarla buluşturmakta.” dedi.

Fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi için angajman kuruldu

Çilekte bedel dalgalanmalarının önüne geçilmek ve fiyatı sabitleyebilmek üzere ilçede Çilek Üreticileri Birliği kurulduğunu anlatan Mete, bu birliğin kurulmasına katkı sunduklarını bildirdi.

Soğuk hava deposu alanı da tahsis ettiklerini tamlayan Mete, çileğin tarladan aracısız tüketiciye ulaşması amacıyla üreticileri desteklediklerini anlatım etti.

“160 dekarlık katma kayran kazandıracağız”

Mete, her sene teşrinievvel alanının arttığına işaret ederek, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Valilik ve Kaza adına vahim desteklerinin olduğunu kaydetti.

Yüzde 70 teberru ile desteklerini müstahsil ile buluşturacaklarını anlatan Mete, verilen atıfet destekle ilk teşrin alanının elan üstelik artacağını aktardı.

“80 üreticimize 2’şer dekardan bütün 160 dekarlık ayrımsız eklenmiş kayran daha kazandıracağız.” diyen Mete, Sason çileğinin rengi, tadı, kokusu ve aromasıyla kalitesini ispatladığını ve tescil kazandığını belirtti.

Mete, bunun da arsıulusal pazara erişim üzerine kolaylık sağladığını dile getirerek, Sason çileğine talebin faziletli olduğunu kaydetti.

Amaçlarının ürünü elan düzenli benzeri şekilde pazarla buluşturmak olduğunu tabir eden Mete, “Bunun üzere bile gayretlerimiz var. Çilek marka olmamızda yer iri alengir oynayacak ürünümüz.” diyerek konuştu.

10 yıl sonradan döndüğü memleketinde çilek üretiyor

Çalışmak için 10 sene geçmiş gittiği İstanbul’dan memleketine dönen ve 2 dönüm alanda çilek üreten Mahmut Erdem üstelik bereketli gelir getirmesi zımnında üretime devam ettiğini belirtti.

Fazilet, devletin hibe destekleri yardımıyla daha çok sağlık elde ettiklerini anlatarak, april ayında hasada başladığını ve 800 kilogram çilek aldığını tabir etti.

Şu asıl kadar üçüncü hasadı yaptıklarını, 10 dönüş sonra dördüncü hasada başlayacaklarını dile getiren Fazilet, hasadın sülale ayına kadar devam edeceğini söyledi.

Üreticilerden Ahmet Taşdemir ise çevresindeki mecmu çiftçilerin çilek ürettiğini, bu yıl ilk kez çilek ektiğini belirtti.

6 dönüm alanda üretim yaptığını, şu ana kadar 1,5 ton mir gerçekleştirdiğini belirten Taşdemir, “Çileği birliğe veriyoruz, ülkenin ayrımlı şehirlerine gidiyor. Ayrıca Batman’da da bire bir firmamız var. Oraya bile satıyoruz. Burada işlenen çilekler ihraç ediliyor. Çileğimiz çok heves görüyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: