Batman’da itfaiyenin dalgıç ekipleri eğitim dalışında su altından gübür topladı

Batman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Akarsu Şeş Kontrol ve Kurtarma ekipleri, yetişek dalışı yaptıkları çayda su altındaki gübür ve atıkları topladı.

Her ay ağır ezgi olarak eğitim bilimi dalışı gerçekleştiren itfaiyenin balık adamları gark vakalarının yaşandığı tarihi Malabadi Köprüsü mevkisinde Batman Çayı’na terbiye dalışı yaptı.

Ekipler su altından topladıkları şalter lastiği, kürek, pet şişe ve balık zıkkım kabilinden gübür ve atıkları kıyıya çıkardı.

İtfaiyenin balık adam ekiplerinden Mehmet Aktan, AA muhabirine, olası boğulma olaylarına karşı anbean yetişmek amacıyla sıkça Malabadi Köprüsü altından Batman Çayı’na yetişek dalışı yaptıklarını, boğulma olaylarının yaşandığı bir toprak olduğu amacıyla özellikle plonjon için bu noktayı tercih ettiklerini belirtti.

Aktan, eğitim bilimi dalışı sırasında akarsu altında pislik ayırt ettiklerini ifade ederek, “Haddinden Fazla sayıda balık ağı, pet şişe, makine lastikleri vardı. Grup arkadaşlarımızla su altında bire bir süre çöp topladık.” dedi.

Suyun süresince kalan ağların od oluşturduğunu anlatan Aktan, bu ağların ölüme de illet olabildiğini söyledi.

Aktan, balık popülasyonu açısından de suyun dibinde biriken çöplerin dokuncalı olduğunu kaydetti.

Share: