Bayburt Belediye Reisi Pekmezci, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında kutlama mesajı yayımladı.

Pekmezci, mesajında, ermiş milletin tarihte eşi bir olmayan tıpkısı şahlanış ve iri fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetin 99’uncu sene dönümüne ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Hiçbir zaman dayatmalara ve esarete sorumluluk eğmeyen milletin, istiklale ve istikbale kasteden işgalcilere cebin başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda dünya tarihinde yepyeni aynı kahramanlık destanı ile zafere ulaştığının altını çizen Pekmezci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin canı pahasına verdiği bu mücadele 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Cumhuriyetin zar edilmesiyle taçlandırılmış ve tarihe adını değerli harflerle yazdırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Pekmezci, milletin bilcümle imkansızlık ve zorluklara rağmen neleri başarabileceğini yok etmek isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış sürecine gür bakmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeryüzünde tek budun, vatanına ve bayrağına, bağımsızlık ve istikbaline aziz milletimiz kadar sevdalanmamıştır. Bizim amacıyla Cumhuriyet hoppadak tıpkısı dümen biçimi değildir. Cumhuriyet Altını girmek, vatanını, bayrağını, milletini, bağımsızlık ve hürriyetini canından aziz bilmektir. ve hakeza tıpkı tarifin yakıştığı bir tane devlet ise kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı münasebetiyle yaşadığımız çekicilik ve heyecanın eşkâl safhaya çıktığı bu anlamlı günde mecmu vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı sunu dostça duygularla kutlama ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak amacıyla silah arkadaşları ve tamlık şehitlerimizi yağmur ve minnetle ecnebi ediyorum.”

Share: