Bayburt haberleri… Bayburt’ta 263 koruyan icazet aldı

Bayburt’ta 263 saklayan diploma aldı

BAYBURT – Bayburt’ta Kur’an kurslarında Kur’zaman-ı Kerim’i ezberleyen 263 zihin diplomaları planlı Hafızlık İcazet Töreninde verildi.

Ailelerin ve vatandaşların ciddi rabıt gösterdiği törende küşat konuşması eden Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, 2013-2019 yılları ortada 42 koruyan çıkışlı edildiğini, 2018 yılında bu sayının 182’ye çıktığını belirtti.

Başoğlu, “Zaman öğrenci sayımız 550’ye çıkmıştır. Allah’a hamd ediyorum. Şu zaman ekranda 259 yazıyor ama karşınızda 263 koruyan var ve seçme aktarılma sayıları artıyor. Cenabıhak sayılarını arttırsın” şeklinde konuştu.

Başoğlu’nun peşi sıra mütekellim Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Kur’an-ı Kerim’i hıfzeden 263 hafızın icazet törenlerinde bulunmaktan dip tıpkısı mutluluk duyduğunu belirterek, eğitimlerini muvaffakiyet ile tamamlayarak icazetname almaya türe kazanan hafızların başarılarının devamını diledi.

Hafızları, ailelerini kutlama eden Pekmezci, “Zaman buradaki kardeşlerimiz koruyan olarak öğrendiklerini inşallah ati nesillere aktararak yıpranmamış hafızlar yetiştirirler. Iyice ve hümayun tıpkısı yoldasınız yolunuz ve bahtınız vazıh olsun gençler, rabbim sizi herhangi bir kalem musibetten korusun, güzellikleri birlikte paylaşmayı şans etsin” diyerek sözlerine akıbet verdi.

263 hafızın yetiştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise konuşmasında şu ifadelere vadi verdi:

“Alelhusus bizler Bayburt’ta yaşadıkça şunu çok dip bir şekilde hissediyoruz. Bayburt insanının Kur’dakika-a saygısını ve çokça derinlerden gelen hafızlık kültürünün Bayburt’ta çok cıvıl cıvıl aynı şekilde yaşandığını bizler hissediyoruz. Bu salonda ortaya çıkan görüntüde kardeşlerimizin çetin manada halk emeği, göz nuru, sarrafiye yormaları var. Alanda, sahada çalışmaları var bu manada yine gene müftümüze ve müftülüğümüzün personeline haddinden fazla teşekkür ediyorum. Ayrıca bu kültürü yaşatan hafızlarımızın velilerine, atalarına tevakki etmek ve sevgiyi takanak biliyorum.”

Konuşmaların arkası sıra ihsan törenine geçildi. Hafızlara ödülleri Ilbay Epcim, Başkan Pekmezci ve siyasal partilerin ülke başkanları marifetiyle takdim edildi.

Share: