Bayburt ve Ordu’da Diyanet’e mecbur kurumlarda hareket tatbikatı yapıldı

Bayburt ve Ordu’dahi, İçişleri Bakanlığı Afet ve Ivedili Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı aksiyon birliğiyle “Sarsıntı Hatıra, Çök Okus Pokus Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

???????Kaleardı Yatılı Koca Kur’an Kursu’nda planlı ve AFAD İl Müdürü Adil Aslan ile Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy’un birlikte takip ettiği manevra sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta mütezayit öğrenciler senaryo gereği zelzele süresince “çök-fırıldak-tutun” yöntemini uyguladı.

Tatbikat öğrencilerin bahçede tehlikesiz alana boşaltma olmasıyla sona erdi.

Arslan, tatbikatın peşi sıra yaptığı açıklamada, bu yılın “AFAD Tatbikat Yılı” yerine vergi edildiğini, dolayısıyla sene boyunca hep amme kuruluşlarında tatbikatlar yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda bugün kentteki tekmil müftülük binaları ile müftülüğe sınırlanmış eğitim merkezlerinde senkronik tatbikat düzenlendiğini belirten Arslan, “Deprem andaç çök, nizam ve boşaltma uygulaması yaptık. Sonuç aşama başarılı bire bir manevra oldu. Buradaki öğrencilerimiz bir yer sarsıntısı takkadak neler yapılması gerektiğini kullanışlı yerine öğür oldu.” dedi.

Ordu

Ordu’dahi birlikte Kült Akademisi Dini İhtisas Merkezi’nde, “Zelzele Andaç, Çök Kapan Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyanet İşleri Başkanı Mualla Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in deli dolu angajman ile katıldığı tatbikatta, Vali Tuncay Sonel, İl Facia ve Ivedi Genişlik Müdürü Osman Işık ile İl Müftüsü İsmail Çiçek üstelik kayran aldı.

Ilbay Sonel ve beraberindekiler, senaryo gereği arakçı sirenlerin peşi sıra evvel yerine “çök-komplo-tutun” yöntemini uygulayarak sarsıntıların geçmesini bekledi. Zelzele sonrası bulundukları binayı infirak ederek, emin şekilde toplanma alanına boşaltma gerçekleşti.

Yaralılar ise alelacele otama altına alındı.

Yer Sarsıntısı çabucak ve deprem sonrası boşaltma sırasında hangi yapılması gerektiği uygulamalı icra edildi.

Share: