Bayburtlu ciritçi aile, koşum aletlerinden koleksiyon oluşturdu

Bayburt’ta Türklerin Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları cenk oyunu namına aşina geleneksel atlı spor dallarından ciridi yaşatan Köprücü ailesi, aralarında değişik ülkelere ait eyer, dizgin, üzengi kabilinden parçaların bulunduğu atın koşum takımı aletlerinden derlem oluşturdu.

Merkeze tutkun Kurucakol köyünde cıvıl cıvıl ve kestirmece 200 yıldır cirit oyunu sporuyla ilgilenen Köprücü ailesinin fertlerinden Arif, Kırat ve Şahiner Köprücü, dedelerinden yadigar at koşum takımı takımları ile cirit müsabakaları için gittikleri farklı illerdeki antikacılar ile sporculardan gerçekleştirme ettikleri parçaları biriktirdi.

Türkiye’nin yanı sıra Ilımlı Asya, Avrupa ve Amerika’dan eyer, dizgin, üzengi kabilinden parçaları evlerinin yanına mensur ettikleri binada sergileyen kardeşler, dedeleri Fikri Köprücü’nün bu spordaki namı olan “Kaşı Fay” adını verdikleri koleksiyonu zenginleştirerek Göçer Oyunları, Etnospor Ekin Festivali, Gazi Koşusu’nda sergilemeyi amaçlıyor.

Özellikle kışın cirit oyunu müsabakalarının yapıldığı dönemde değişik illerden gelen sporcuların rabıta gösterdiği koleksiyonda, 120 almanak Osmanlı, 112 almanak Kırgız, 50 almanak Amerikan Western, 30 yıllık Alman eyerleri dikkati çekiyor.

Bayburt Atlı Spor Kulübü Başkanı da olan yazın öğretmeni Arif Köprücü, atın koşum takımı aletlerinden oluşturdukları koleksiyonunu AA muhabirine anlattı.

Çocukluğundan beri atları olduğunu ve ailesinin yaklaşık 200 yıldır cirit sporuyla ilgilendiğini belirten Köprücü, “Tabii bununla birlikte evimizde dede ilgili eyerler, dizginler, gemler yani atın hep koşum malzemeleri vardı. Antlaşma içerisinde gittiğimiz yerlerde hoşumuza giden eyerleri, dizgin kabil koşum takımı malzemelerini biz da almaya başladık. Anlaşılan bir sayıya ulaşınca tıpkısı derlem tevlit fikri ortaya bundan sonra.” dedi.

“Türk kültürüne yapılabilecek tıpkısı bakım olduğunu düşündük”

Köprücü, Türklerin ağababa verdiği değer nedeniyle hakeza bir koleksiyonu oluşturduklarına meni ederek, şunları kaydetti:

“Bunun Türk kültürüne yapılabilecek bir bakım olduğunu düşündük. Zira Türklerin dede verdiği değer bilinen. Biz birlikte ağababa bu büyüklüğünde ayar veren bir toplumun illaki atın koşum takımlarına dahi değer verdiğini biliyorduk. Bunun neticesinde bir derlem oluşturduk. Şu dakika Türkiye’birlikte bildiğim kadarıyla at ve binicilik üzerine bildirme ensesi kalın koleksiyon olduğunu söyleyebiliriz.”

Koleksiyona rahmetli dedeleri Fikri Köprücü’nün ciritteki ismini verdiklerini nâkil Köprücü, “Kaşı Kırık derlerdi rahmetli dedeme ve ‘Kaşı Kırık’ koleksiyonu bu şekilde oluştu. Şu zaman 20 civarında yadırganan değeri haiz eyer, sayımsız üzengi, dizgin, farklı devlet ve yörelerin eyerleri elimizde kâin. Bittabi ki bu koleksiyonu daha birlikte zenginleştireceğiz.” diye konuştu.

Köprücü, koleksiyonun en altın parçalarından Kırgız eyerinin Kenan Çetince Budun Betimi Müzesi’nde sergilendiğini sözlerine ekledi.

Share: