Bayburtlu kadınlar karye hayat merkezlerinde modern tarım öğreniyor

Bayburt’ta köy hayat merkezine dönüştürülen eski meslek binalarında açılan kurslara katılan kadınlar, modern tarım yöntemlerini öğreniyor.

Merkeze vabeste Çiğdemtepe köyündeki köy dirim merkezinde, Halk Eğitimi Merkezi marifetiyle kadınlara gündeş ekincilik yöntemleri üzerine nazari ve kullanışlı eğitimler veriliyor.

İhtiyaç durumu ayn önüne alınarak planlanan kurslar sebebiyle kursiyerlerin eskimemiş bilgiler edinmesi ve bu bilgilerini günlük hayatlarında kullanabilmesi amaçlanıyor.

Tarım teknolojileri öğretmeni Şeyda Altuncu, gazetecilere, köy hayat merkezlerinde kadınlara ve gençlere müteveccih kurslar açarak gündeş ekincilik yöntemleriyle yetiştiricilik sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda seracılık, arıcılık, göveri yetiştiriciliği, amut yetiştiriciliği gibi kurslarla vatandaşların daha müfit aralık geçirmesini sağladıklarını belirten Altuncu, eğitimleri tümler katılımcıların kursiyer belgesi alarak daha artağan yetiştiricilik yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Kursiyerlerden Sıla Polat da Halk Eğitimi Merkezinin köylerinde kurs açmasından hava mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kurslardan ve öğretmenlerden kıvançlı olduğunu aktaran Polat, “Burada seracılık, arıcılık, dikme budama, göveri yetiştiriciliği alanlarında yıpranmamış şeyler öğreniyoruz. Umarım kursları başarıyla tamamlar, üretime ve milli ekonomiye katkı sağlarız. Tanrı devletimize bozulma vermesin.” diye niteleyerek konuştu.

Share: