Bayburt’ta kâin bu çayevinde politika konuşulması haram

Çayevinde yöntem yapılmasını ve siyasi konuların konuşulmasını yasaklayan Murahhas, işletmesinin duvarlarına ‘Burada siyasa konuşmak yasaktır’ mukayyet uyartı tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kovan Elçi, seçme partinin liderine küfredilmemesi için böyle benzeri değişmeyen aldığını, çayevine gelen müşterilerin çay içerek evire çevire kardeşçe etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada yöntem konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu ahbapça edip, öz içerek attıklarını ifade ettiler.

“HİÇBİR SİYASİ LİDERE SÖVME EDİLEMEZ”

Siyasi konuların konuşulduğu ortamda ayrımsız süre sonra seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Katılımcı, “Kesinlikle siyasetle ve siyasetçiyle işim olanaksız, levhalarda üstelik bellidir, yazılıdır” diye niteleyerek, ” Bayburt’ta insanlar beni kral yerine tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 yıl büyüklüğünde birlikte hastane kantinini çalıştırdım, 4 senedir bile bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi boydak bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun sebebiyle burada işimi devam ettiriyorum. Sunturlu ayrımsız ortamımız var amma burada kesinlikle siyaset konuşulmaz benim dahi siyasetle, siyasetçiyle işim gayrimümkün. Filhakika levhalarda dahi yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“KONUŞANI KAPI DIŞARI EDERİM”

Aldığı karara yöntemsiz müşterilere tepkisinin kaba olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Elçi, “Burada politika konuşulmaz, kimse de konuşmaz. Konuşanı üstelik kapıya atarım. Onu bildikleri için kimesne burada politik konulara girip, politika konuşmazlar. Benim siyasal görüşüm mahsus, lakabım anlaşılan. Dürüstçe gelişim yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler de sağlık çayını içer, sohbetini yapar, güzelce uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere münhal olduğunu, her siyasi görüşe içtinap etmek duyduğunu kaydeden Murahhas, “Herkesin ayrımsız fikri var, tıpkısı düşüncesi var ve hepsine ürkmek duyuyorum. Şunu bile belirteyim kim olursa olsun, rastgele partinin siyasal liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda hakeza düşünmeli” diyerek konuştu.

“SISTEM SİYASİ LİDERLERE SAYGI DUYMALI”

Çayevinin duvarlarına yıllar ilk tıpkısı müşterisinin televizyonda sâdır lidere küfretmesinden sonradan ‘Burada siyaset bahsetmek yasaktır’ mukayyet tabelaları astığını bildiren Katılımcı, “Sevdiğim bir abimiz buraya sabah saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda çıkan lidere küfrederdi. Hangi lider olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin amma hürmetsizlik yapamazsın. Ben birlikte bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan hakeza burada yöntem konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimesne burada politika konuşamaz, herkesin politik liderlere utanmak duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: