Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon çevirici geçti

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin bildirme erdemli köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, söz konusu köprüyle ait yaptığı yazılmış açıklamada, Türkiye’nin dört bir köşesinde yatırımların bitmeme ettiğini, şarki ya da garp fark etmeksizin ulaşım ve enfrastrüktür projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine emniyetli, acul ve konforlu ayrımsız şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin dahi Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Temmuz 2020’dahi hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi arasında yapılan güreşçi köprüsü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre ölçülü açıklığıyla stabil konsol sistemde Türkiye’nin genişlik mufassal mutedil açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 sayı ağız açıklığıyla toplam 450 metreye ulaşıyor. Ayrıca Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin bildirme yüksek köprüsü unvanına topluluk. Mıntıka amacıyla haddinden fazla koca olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Güreşçi Köprüsü ile zamandan 15,6 milyon lira, akaryakıttan 8,3 milyon liralık tutmak için almanak mecmu 23,9 milyon teklik artırım sağlanıyor. Karbon emisyonu dahi 1673 ton azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 yerel malzeme kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına büyüklüğünde ağız ağıza bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzdelik 100 domestik gereç kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne büyüklüğünde köprüden 1 milyon 489 bin aracın intikal yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların hepsi insanımızın hayatına dokunan koca asar yerine tarihte yerini aldılar. Bunu yalnız tığ söylemiyoruz, bunu umum Türkiye söylüyor. Aykırılık bizi izleyemeye devam etsin. Biricik bildikleri husus tenkit etmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Tığ milletimiz için 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda da çalışmaya bitmeme edeceğiz. ‘Durmak namevcut, yola devam’ dediğimiz bu kutsal görevde memleketimiz temas köşesine bakım götürdük, yatırım yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına kadar olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”Share: