Beyoğlu’nda Cumhuriyet’in 99. yılı “Askı Alayı Yürüyüşü”yle kutlandı

Beyoğlu Belediyesi, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları kapsamında Odakule’den Galata Cihannüma Meydanı’na Fener Alayı Yürüyüşü düzenledi.

Tepebaşı Odakule’den başlayan yürüyüşte, katılımcılar mızıka takımı eşliğinde, meşaleleri ve Türk bayraklarıyla Nazik Trap Caddesi’nden geçerek Galata Kule Meydanı’na büyüklüğünde yürüdü. Yürüyüşe Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Yüksek Kader ile gelişigüzel milli sporcular, gaziler, dini cemaat liderleri, nahiye esnafı ve STK temsilcileri ilkin almak amacıyla toplumun seçkin kesiminden insanlar katıldı.

Dev Türk bayraklarıyla donatılan Büyük Hendek Caddesi’nde basına mütekellim Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Ulvi Baht, heyecanlı ve ateşin olduklarını söyledi. Yıldız, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimiz’in 99. yılında 100. yıla emin adımlarla gidiyoruz. Balaban ayrımsız coşkuyla Beyoğlu’nda Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz. Bu sene bütün alay malay Beyoğlu’nda Irlamak, Kürdü, Çerkezi, Romanı, Boşnak’ı Alevisi, Sünnüsü, Hristiyanı, Musevisiyle bu toprağın çocuklarıyız, bu vatanın evlatlarıyız’ diyoruz. Hep gelişigüzel şişman ayrımsız Cumhuriyet Altını coşkusunu yaşıyoruz. ‘Cumhuriyet hepimizin’ diyoruz. Beyoğlu hep renkleri şu anda burada. Bütün 19.23’te Cumhuriyetimiz’in kurulduğu tarihte Cumhuriyetin güvenli adımlarla kurulma sürecinin başladığı Beyoğlu’ndan bu gidiş başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk buradan başlattı İstiklal mücadelesini. Yine İstiklalimizin hikayesinin adı, İstiklal Caddesi bugün ismini buradan alıyor. Biz bu ruhu taşıyoruz.”

Bugün tarihi Galata Kulesi’nin bulunduğu Caddede Türk bayraklarıyla donatıldığına dikkati calip Felek, yarın dahi İstiklal Caddesi’ni 30 Ağustos’ta olduğu kadar Türk bayraklarıyla donatıp orada o heyecanı bilcümle alay malay yaşayacaklarını söyledi. Zaman Cumhuriyet konseri de olacağını dile getiren Şans, Beyoğlu’nda açılacak fotoğraf sergileri olacağını ve 29 Teşrinievvel’dahi da benzeri şekilde İstiklal Caddesi’nde ‘Cumhuriyetimizi zar ediyoruz’ gazetesini dağıtacaklarını vurguladı. Şans, “Yarın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bütün dünyaya Türkiye yüzyılının manifestosunu zar edecek. Bizler dahi Cumhuriyet Altını Bayramı’nda bizzat sokaklarda taayyün etmek suretiyle vatandaşlarımızın bayramlarını tebrik kartı yazar bayramlaşacağız. Cumhuriyet bir heyecan ve heyecandır. Bu milletimizin bütün birlikte bu coşkuya topluluk çıktığını görüyoruz. Coşkulu Cumhuriyet Altını Bayramını milletimizin kutluyorum. 100. yılında ahbaplık etmek dileğiyle milletimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.” diye konuştu.

Askı alayı yürüyüşünün bittiği Galata Kule Meydanı’nda Madrigal Çalgı Grubu konser verdi. Konsere vatandaşların katılımı dokunaklı oldu.

Share: