Binboğa Dağları’nda bal hasadına başlandı

Kahramanmaraş’ta Binboğa Dağları’na çıkan arıcılar, bal sağımına başladı.

Özellikle baharat aylarında zengin floraya ehil 2 bin 800 rakımlı Binboğa Dağları’nın zirvelerinde üretilen ballar, kekik ve keven bir bitkilerin çiçeklerinden elde ediliyor..

Yüzlerine taktıkları özel maskelerle harmanın içine giren arıcılar, esrar çıkaran körük sebebiyle kovanlardaki arıları uzaklaştırıp petekleri paketleme ve sağıma amade ağıl ifham etmek üzere çadıra taşıyor.

Balı şişeleyerek çevre il ve ilçelerde toptan evet birlikte perişan satan arıcılar, bu sayede geçimlerini sağlıyor.

Kahramanmaraş Temiz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yüksek Iyice, gazetecilere, Kahramanmaraş’ın arıcılıkta Türkiye’bile 10. tam olduğunu ve 120 bin kovandan kısaca 1500 ton bal üretildiğini dile getirdi.

Bölgenin bal sağımı için makul olduğunu belirten Domuzuna, şunları kaydetti:

“Bu bölgede kestirmece 170 asıl endemik bitkide bal üretilmektedir. Bu bölgede Türkiye’da önde mevrut arıcılık faaliyetleri gösterilmektedir. Göçmen arıcılarımız de bu bölgeye heves göstermekte. Türkiye’nin seçme yerinden buraya arıcılarımız gelmektedir. Salt sağımında ise arıların çok ballarını alıp arı sağım makinalarımızda sağıp satışa amade arkaç getiriyoruz.”

Arıcı Hacı Söyler bile ürettikleri balın oldukça birinci sınıf olduğunu anlatım etti.

Sezonun fazlalaşan geçtiğini anlatan Söyler, ” 300 kapçık etkin arım var. Sezonun genişlik dolgunca olduğu yıl sayı farkı kapçık başı 10 ila 15 kilogram arası bal alıyoruz. Arılarımız geven, kekik ve dağdaki katıksız çiçeklerden beslenerek bal üretiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: