‘Bir gün’ evli kaldı, 5 yıldır geçimlik ödüyor

‘Bir dönüş’ evli kaldı, 5 yıldır nafaka ödüyor

Akıbet asgari sevap zammının peşi sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi

SAMSUN – ‘Bir dönme’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Duman’ın hayatı adeta yaman oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya müteharrik Yaman’ın ödediği geçimlik, serencam minimal ücret zammıyla birlikte 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze sınırlanmış Güreşçi köyünde eğleşme fail 33 yaşındaki Mustafa Yaman, sosyal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin ardından 2017 yılının Ekim ayında evlendi. Eşinin yüzünü hemen nikah günü görebilen Yaman, ailesi ile gelişigüzel İstanbul’a döndükten sonraları benzeri elan bilgi alamadığı eşine metrukiyet davası açtı. Davanın görüldüğü tam maaş 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Tütün, serencam minimum sevap zammının arkası sıra ödediği nafaka 1345 TL’ye yükseldi. Sesini reklam etmek amacıyla savaş fail Kötü, Samsun’la gelişigüzel hep 25 şehre bilgisiz yetkililere seslendi. Hakkında alınan duruşma kararları nedeniyle sigortalı aynı aha de çalışamayan Tütün, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri yaya, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günlük eşime aylık 1345 TL nafaka ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına karşın eşine para boyu nafaka ödemek zorunda bırakıldığına dikkat calip Mustafa Duman, “Önceleri 1 günlük nikahlı eşime aylık 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Serencam minimal sevap zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu geçimlik mülk boyu devam ediyor. 1 günlük eşime maaş bin 345 TL geçimlik ödeyen kişiyim. Bu duruma tepki açıklamak üzere Kastamonu’dan İstanbul’a 2 el, elan bilahare da Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim kabilinden mağdurları gördüm. Adalet, hususiyet yolundan gittim ama olmadı. Harbi olduğumu düşündüğüm davalarda para cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Son durağım da Samsun oldu. Bundan ilk 24 ilde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a seslendim. Cumhurbaşkanımız ile ahbaplık etmek istiyorum. Toplamda 1398 km’lik üslup yaptım. Geçimimi nail olmak amacıyla Samsun’birlikte orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Tek yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atılan iftiralar yüzünden primlerim üstelik gitti. Ormandan kazandığım nukut ile gene yürüyüşe başlıyorum. Benim kadar tıpkı derinti geçimlik mağduru var” dedi.

“Samsun 25. detay, mecmu 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri bilgisiz sesini afişe etmek istediğini vurgulayan Tütün, “Amacım Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek. Samsun’dan de namına sesleniyorum. Buradan de kendisine ulaşamazsan Türkiye’nin 4 tıpkı yanından kendisine ulaşabilmek üzere çabalayacağım. Samsun 25. ayrıntı. Seçkin dönüş benzeri ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günce evliliğe hayat boyu nafaka verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum bulunmayan. 1 günlük dünyaevi amacıyla bana verilen karar nasıl bir karar anlayamadım. Benim kabilinden üzeri boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’da namevcut. Bana göre haklıyım ama değişmeyen hakeza. Bundan Sonra avukat da tutamaz kuzuluk geldim zira avukatların bu kanuna da gücü yetmiyor” diyerek konuştu.

Mustafa Kötü, 1 günce eşi A. R. B. Esrar’a ödediği varlık boyu nafaka cezasından ayrılmak istiyor.Share: