Bitkisel: Otomotivde 100 bin birey radarımıza takıldı

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, motorlu araç sektöründe nahak yere kıymet artışına etmen olan 100 bin mükellefin Bakanlığın “RADAR” sistemine takıldığını bildirdi.

Bitkisel, yazılmış açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Umumi Müdürlüğünün emlak sektörünün ardından komütatör sektörünü menfi etkileyenler için birlikte harekete geçtiğini, vasıta dışı ekonomiyle mücadelede sonuç kademe kararlı olduklarını belirtti.

Bakanlığın INSIYAK sistemi sayesinde mali ve finansal verilerin sistemsel ve tafsilatlı analizlerini gerçekleştirdikleri bilgisini veren Bitkisel, çalışmalarını balaban bir inceden inceye yürüttüklerini kaydetti.

‘GEREKLİ İŞLEMLERE BAŞLADIK’

Bitkisel, yurt sektöründe olduğu gibi araç sektöründe birlikte eğreti eşit artışı yaparak sunma-temenni dengesini bozanlara vesile vermeyeceklerinin altını çizerek, “Bu kapsamda, yükümlülük kaydı bulunmadan anlaşılan aynı sayının üstünde komütatör hava satımı eden, ikinci ahali açacak piyasasında fahiş bedel artışlarına ve kayıt dışı tutum oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı” ifadelerini kullandı. ​​​​​​​

RADAR sistemiyle vesile kurum satımını mercek altına aldıklarını vurgulayan Bitkisel, şunları kaydetti:

“Katma kendisine rate ve ikinci umum anahtar hava satımı özne bayi, galerici ve şahıslar hakkında da ince tespitler yaptık. Vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen, piyasada spekülasyona sebebiyet veren cins ve tüzel şahıslar karşı gerekli işlemleri yapmaya başladık. Düz denetimleri de sürüyor.”

Vekil Nebati, pusat dışı mücadelede toplumun cemi kesimlerinin desteğinin büyük önem en ettiğinin de altını çizdi. (AA)

Share: