BM Türkiye Mukim Koordinatörü Rodrigez: “Türkiye’nin afetle mücadeledeki ilerlemesi olağanüstü”

Mürekkep Uluslar (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez, Türkiye’nin dünyada krizlere cebin gösterdiği yaklaşımla insancasına yardımda liderliğini kanıtlama etmiş tıpkısı ülke olduğunu belirterek “Yoz afetle savaş söz konusu olduğunda Türkiye’nin sabık 10 yılda kaydettiği olgunluk şaşırtıcıdır.” dedi.

BM Uluslararası Arama ve Istirdat Enformasyon Grubunun (INSARAG) Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Deprem Müdahale Benzetim Tatbikatı (ERE SIMEX), Kıran ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’dahi başladı.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Rodrigez, tatbikatın açılışında yaptığı konuşmada, BM yerine vizyonlarının krizden etkilenenlere muavenet etmek ve onlara gerekseme duydukları insancasına yardımı bulmak olduğunu söyledi.

Önceliklerinin, afetle mücadelede müzaheret kapasitesini yükseltmek, arsıulusal insani yardımda koordinasyon, aritmetik edilebilirlik ve uyumu hatırlamak olduğuna işaret eden Rodrigez, kıyamet riziko yönetiminin BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliği Çerçevesi’nin tıpkı parçası olduğunu kaydetti.

Rodrigez, dünyada natürel afetlerin sosyal ve konuşu etkilerinin değme güzeşte çağ elan üstelik arttığını belirterek sürdürülebilir kalkınma hedeflerini muvaffak olmak üzere afetleri önlemenin ve afetlerin etkilerini azaltmanın imdi aynı yeğleme değil zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin dünyada en hareketli sismik bölgelerden birinde düzlük aldığını vurgulayan Rodrigez, 2011’deki Van depremini anımsattı.

Rodrigez, herkesin gelecekte yaşanacak belkili afetlere alın hazırlık seviyesini bırakmak ve afetlerin etkisini asgariye sıyırmak üzere bu depremden ders aldığını anlatım ederek Türkiye’nin birlikte afetlerle mücadelede kapasitesini perçinlemek amacıyla iri ceht harcadığının altını çizdi.

“Türkiye’nin güzeşte 10 yılda kaydettiği bereket şaşırtıcıdır”

Bugün yapılan tatbikatın, insancasına arkalama sağlayıcı toplulukların afetle mücadele planlarını test etmeleri üzere mükemmel ayrımsız şans olduğuna meni fail Rodrigez, “Bu antrparantez Türk ve arsıulusal taharri istirdat ekiplerinin etkileşim kurması ve tecrübelerini paylaşması amacıyla dolgunca tıpkısı vesile.” dedi.

Rodrigez, Türkiye’nin, dünya genelindeki krizlere karşılık vermesi, krizden etkilenenlerin kim ve nerede olduğuna bakmaksızın bu insanlara ulaşmasıyla yardımseverlikte liderliğini ispatlamış aynı mevki olduğunu vurguladı.

“Sıradan afetle uğraş bahis konusu olduğunda Türkiye’nin geçen 10 yılda kaydettiği verimlilik şaşırtıcıdır.” diyen Rodrigez, Afganistan, Pakistan ve Somali’birlikte bulunduğu yıllarda bu durumun yansımalarına şahitlik ettiğini söyledi.

INSARAG İnsani İşler Görevlisi, BM İnsani Yardım Eş Güdüm Ofisi (OCHA) Orta Doğu ve Şimal Afrika Nahiye Ofisi (ROMENA) Ivedi Buut Müdahale ve Tedarik Bölüm Başkanı Ramzi Dhafer birlikte Türkiye’nin karı sahipliği yaptığı tatbikatın ayrımlı ekiplerin kaynaşması, birbirlerinin tecrübelerinden faydalanması üzere okazyon olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2002’den bu yana INSARAG’a katkıda bulunduğunu belirten Dhafer, AFAD, AKUT’un o tarihten bu yana yapılan değişik faaliyetlerde meydan aldığını dile getirerek insanca müzaheret koordinasyonuna katkıda kâin INSARAG katılımcılarına teşekkür etti.

Dhafer, tatbikata ev sahipliği yaptığı ve katkıları amacıyla Türkiye’ye birlikte şükranlarını sundu.

Tatbikata Ukrayna ve Rusya’nın bile olduğu 23 ülkeden kol katılıyor

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’da saat 09.00’üstelik meydana mevrut 7,2 büyüklüğündeki bir zelzele senaryosu üzerinden “Düzey 4” kendisine başladı.

Senaryoya bakarak, sarsıntı sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, arsıulusal arama istirdat grup desteği istenecek ve arsıulusal ekipler, Ankara’de görev alacak.

14 Ekim’birlikte sona erecek tatbikata aralarında Ukrayna ve Rusya’nın birlikte olduğu 23 ülkeden kadro katılıyor.

Share: