Bodrum ilçesi 101 Kruvaziyer seferi, 100 bin yolcuyla rekor kırdı

Bodrum ilçesi 101 Kruvaziyer seferi, 100 bin yolcuyla rekor kırdı

MUĞLA Muğla’nın Bodrum ilçesi 101 Kruvaziyer seferi, 100 bin yolcuyla rekor kırdı. İlçeye mevrut sezonun serencam gemisi ise 1714 geçici ile mevrut Costa Venezia oldu.

Bodrum, rekor kruvaziyer sayısı ile zaman kapanışı yaptı. 101’ici sefine olan Costa Venezia ile 2022 yılı kruvaziyer sezonu tamamlandı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde, turizme değer katan, sunu yüce bulaşıcı antre kapılarından birisi olan Bodrum Cruise Port, 101’inci ve sonuç seferini ağırladı. Zaman süresince 15 nöbet Bodrum’u ülfet etmiş olan, 323 metre uzunluğundaki Costa Venezia 1714 yolcusuyla zaman kapanışı yapıldı. Bu sene rekor sayılabilecek gemi ve geçici sayısıyla Bodrum değişik ülkelerden mevrut binlerce turiste aile sahipliği yaptı. Türkiye’nin flaş turizm destinasyonlarından olan Bodrum’un, bu sene kruvaziyer turizmiyle yüzü güldü. Bodrum’a 101 öğün ve 100 bin yabancı turistle, 2022 sezonunda Kuşadası ve İstanbul’un arkası sıra, ulusalda en çok gelgeç ağırlayan 3’üncü liman oldu. Royal Carribbean’a ilişkin 347 metre uzunluğunda Odyssey of the Seas ilk kez Bodrum’a geldi ve Bodrum, bu büyüklükte tıpkı gemiyi tarihinde ilk kez ağırladı. Mein Schiff 5-6, Mein Schiff Herz, Azamara Journey, Azamara Pursuitve diğerleri ile oldukça yoğun tıpkı kruvaziyer sezonu yaşandı. Ayrıca kruvaziyer hareketine, Bodrum- Kos beyninde 650 posta ve 100 bin üstünde araba vapuru yolcusu üstelik eklenince, Bodrum deniz turizmi ile dikkatleri konusunda çekti.

Kumbahçe sahilinde işletmeci olan Yürekten Topdemir gelen sâri gemilerinin faydalarını gördüklerini tabir ederek “Gelen 100 gemiden biz faydalandık. Bölgedeki esnaf bu durumdan pir etkilendi. Hepimizin bütçesine katkısı oldu. Gelen turistlerin burada parasının kızıl olmasından kaynaklı çokça alışveriş yaptıklarını gördük. Buradan geçtiklerinde elleri boş geçiyorlar ve gemiye döndüklerinde elleri dolu gabi dönüyorlar. Kahvehane sorumak talip, denizi tutulmak isteyen turistler sıkça buraya geldi” şeklinde konuştu.

Share: