Bodrum’da polis güçleri memurunun şehit edildiği davada yargılanan sanığa müebbet kodes cezası verildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, sabık sene şüphelileri takip fail 3 polis güçleri memurundan Ercan Yangöz’ün silahla incitici açılması sonucu martir olması, birinin üstelik yaralanmasına ilgili haklarında sav açılan sanıklardan Fatih Ö’ye müebbet ve 10 yıl hapis cezası, oğluna ise aklanma kararı verildi.

Bodrum Sakil Ukubet Mahkemesi’nde kararın açıklandığı 9. duruşmada, mevkuf sanık Fatih Ö, şehidin ailesi ile canip avukatları ve şehidin meslektaşları murafaa salonunda amade bulundu. Tutuksuz maznun Ede Ö. ise duruşmaya katılmazken avukatı meydan aldı.

Sanıkların akıbet savunmalarının arkası sıra duruşma heyeti, katil zanlısı Fatih Ö’nün Ercan Yangöz’ü şehit etmesi nedeniyle müebbet mapushane, polis güçleri memuru Abdülkadir Doğan’ı yaralaması zımnında bile 10 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Oğlu Efe Ö’nün ise beraatine hükmetti.

Şehidin babası Şahin Yangöz, karara ilgili yaptığı açıklamada, istedikleri kararı kısmen aldıklarını belirterek, maznun Efe Ö. karşı istedikleri kararı alamadıklarını, bu nedenle hukuki gelişigüzel yola başvuracaklarını dile getirdi.

Şehidin sülale avukatlarından Ömer Turan Osmanoğlu üstelik maznun Fatih Ö. açısından ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası beklediklerini fakat bu kararın verilmediğini tabir etti.

Mahkemenin 10 kamer sürdüğüne meni fail Osmanoğlu, “Karar 3-5 zaman daha erken açıklansın diye savunmamızı gelişmemiş kestik. Artık dayanılacak ayrımsız hal kalmamıştı. Kısmen adaletin yerini bulduğunu düşünmemize rağmen bugüne şükür diyoruz. Devam aşamalarında hem Yargıtay hem de istinaf süreçlerinde akıbet noktasına büyüklüğünde adaletin görünme etmesi için parçalanmamış başvurularımızı yapacağız.” dedi.

Yangöz ailesinin avukatlarından Tuğba Istekle Tosun de gaddar zanlısının duruşmaların hiçbirinde pişmanlığını dile getirmediğini savunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bu konu, heyetin dikkatini çekti ve pişmanlıkla ilişik hiçbir tenzilat yapmadı. Bu herif bu suçu işlediği için, bizim Ercanımızı şehit ettiği üzere tıpkısı tenzilat almamış oldu. Olur, aldığımız değişmeyen noktasında sınırlı teessürat olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple istinafa götüreceğiz. Aka Ö’nün beraat kararı bizim için umulmayan tıpkı format. Bu bap, istinafta üzerinde çokça duracağımız tıpkısı nokta yapılanma edecek bizim amacıyla. Amma genel anlamıyla Mecnunca amcamızın, Nursel ablamızın Sercan kardeşimizin bire bir nebze içerisindeki zehir hafiflediği amacıyla biz da memnunuz verilen karardan.”

Olay

Bodrum’un Yahşi Mahallesi’nde 16 Haziran 2021’dahi, polisin takip ettiği otomobilden zehir açılması sonucu yaralanan 2 polis güçleri memurundan Ercan Yangöz şehit reşit, Abdulkadir Doğan hastanede tedaviye alınmıştı.

Fatih Ö. ve oğlu Ede Ö’nün de aralarında bulunduğu 4 birey gözaltına alınmış, cet ve oğlu tutuklanmış, ayrıksı iki sakil başıboş bırakılmıştı. Aka Ö. yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak için erkin bırakılmıştı.

Muğla’nın yanı sıra ayrımlı illerde düzenlenen operasyonlarda da cebe ticareti ve saldırıyla ilişkili oldukları öne sürülen 19 keleş daha düçar, bu kişilerden 12’si tutuklanmıştı.

Share: