Boşanma aşamasındaki eşinin kız kardeşini öldüren kuşkulu yargılanıyor

Çorum’de boşanma aşamasındaki eşinin kız kardeşini silahla öldüren şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı.

Çorum 2. Aheste Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Terane Taşkıran Zavar’ı (27) öldürdüğü gerekçesiyle mevkuf yargılanan Emrah Özkan çelik delme giydirilerek getirildi.

Özkan, savunmasında, fenomen haset eşiyle konuşurken Zavar’ın araçtan inerek namına aşağılayıcı sözler söylediğini kanıt etti. Özkan, “Değme madde çabucak oldu. Psikolojim bereketli değildi.” dedi.

Sanığın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan birlikte ifadesinde, Emrah Özkan ile 14 yıllık evlilikleri bulunduğunu belirtti.

Eşinin kendisine ruhsal ve fiziki namına hız uyguladığını öne süren Özgecan Özkan, “Yuvamız yıkılmasın diye niteleyerek bütün sessiz kaldım. Baskı günlerde ailem bana destek olduğu için eşim onları maksat aldı. Beni ve ailemi zılgıt ediyordu. ‘Düğününüzü kana bulayacağım’ diye niteleyerek Ezgi’ye mesajlar atıyordu. Kardeşim de ‘Ego sana ne yaptım? Bunun benimle derdi ne’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Olay haset hasta olan kızını koparmak istediğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Annem, ego ve kız kardeşim arabaya bindik, onların evine mümasil tıpkı yerde durduk. Sonraları kızım geldi. Onu öperken Emrah geldi. Onun geldiğini görünce arabaya yöneldim. Emrah önüme atlayarak bana vurmaya başladı. ‘Benim neler yapacağımı bilmiyor musun?’ diyerek tabancayla kafama vurmaya başladı. Sonraları kafama zırh dayayıp otobüs durağında sıkıştırdı. Kötek yediğimi gören Tempo arabadan inerek, ‘Ne yapıyorsun ya’ dedi. Kardeşim bambaşka hiçbir şey söylemeden araca bindi. O sırada Emrah koşarak aracın yanına gitti, kapısını açmaya çalıştı. Kapılar kilitlenmiş olduğu üzere 10 misil Haz’ye dağ etti. Sonradan benim üstüme geldi. Ayrımsız taraftan birlikte tetiğe dokunuyordu. Zırh boş olduğu üzere anneme ve bana ayrımsız öz yapamadı. Kardeşime, ‘Aracı çalıştır gidelim’ dedim. Yır’ye aynı şey olmadığını düşünürken başı dizime düştü.”

Ana Yüksel Taşkıran ise fenomen haset kızlarıyla torununu görmeye gittiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Ablasının darbedildiğini gören Ezgi, arabadan inerek bağırdı. Kızım Emrah Özkan’ın elinde silahla konusunda geldiğini görünce bir anda arabaya binerek kapıları kilitledi. Emrah elindeki tabancayla otomobile art arda dokunaklı etmeye başladı. Ego şalter ortamında Nağme’ye engelleme etmeye çalışırken Emrah, kızım Özge’yi aracın arkasına çekerek tekrar dövmeye başladı. Emrah birçok posta kızımı tokatlayarak evimize getirdi. Hatta kızımı bıçakladığını, burnunu kırdığını biliyorum. Kızım Üzüntü günahsız yere öldürüldü. Kızımın biricik suçu kardeşinin arkasında durmaktı. Yır’yi öldürmekle gözdağı ediyordu. Gelinlikle tabuta koyacağını söylüyordu.”

Tempo Taşkıran Zavar ile resmi nikahı kıyılan ve düğün hazırlığı eden Cemal Zavar ise duruşmaya Isparta’dan Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) marifetiyle katıldı.

Olay günü üstelik Isparta’bile olduğunu bildiren Zavar, “Melodi ile nişanlandıktan sonraları arayarak ve rey atarak eşime iftiralar atıyordu. Antrparantez, ‘Terane’yi tabuta sokacağım’ diye tehdit ettiği amacıyla polise şikayetçi olduk. Sanığa, ‘Aile sorunlarına eşimi munzam, bir maslahat varsa kişi eşinle çözersin’ dedim.” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı ise mütalaasında, sanığın “bilerek kanlı” suçunu işlemesi zımnında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını arzu etti.

Mahkeme heyeti, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 18 Ekim’e erteledi.

Terane Taşkıran Zavar’ın avukatı Semra Akyüz, duruşmanın arkası sıra gazetecilere, adaletin yerini bulacağına inandıklarını söyledi.

Temas eş cinayetinin, kadınların gönül hakkı ve zehir muameleye uğramama hakkına yapılan akın olduğunu vurgulayan Akyüz, “Avrat cinayetlerinde sayılar, bir sayıdan feyiz çalınan hayatları ifade etmektedir. Kadına alın sürat ve karı cinayetlerini lanetliyoruz. Kadına çabukluk ve karı cinayetlerine sonuç verilmesi üzere sonuna kadar uğraş edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Asıl Yüksel Taşkıran dahi Nağme ve onun gibiler amacıyla adalet istediklerini vurguladı.

Adalete güvendiğini anlatım fail Taşkıran, “Yol üzere kadınlar öldürülmesin suçsuz yere. Ezgim elkızı olup gidecekti, yanına gidecektik. Demin mahkemelere geliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Özgecan Özkan ise sanıkla boşanacaklarına belirterek, “Hastalık kız kardeşimi amaç aldı? Münasebet beni öldürmedi birlikte kız kardeşimi öldürdü 14 senedir onun temas işkencesine, gelişigüzel küfrüne, herhangi bir hakaretine sessiz kalmama rağmen. Bu, onun aklı değil.” şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Çorum’da 31 Mayıs’ta Özgecan Özcan, kız kardeşi Tarz Taşkıran Zavar ve annesi Yüksel Taşkıran ile çocuğunu ahzetmek amacıyla metrukiyet aşamasındaki eşi Emrah Özcan’ın evine gitmiş, caddede karşılaşan koşa arasında ağız dalaşı çıkmıştı. Bu sırada Emrah Özcan’ın silahla dokunaklı ettiği Zavar, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kaçan Emrah Özcan ise 8 Haziran’de konfirmasyon ergin, ardından tutuklanmıştı.

Share: