Bozkırın ortasında, Ilk Teşrin ayında çilek hasadı

Bozkırın ortasında, Ekim ayında çilek hasadı

Sivas Vukuf Teknoloji Üniversitesi Ekincilik Teknolojileri Fakültesi eliyle geliştirilen çilek çeşitleri sayesinde Teşrinievvel ayında çilek hasadı yapılacak

SİVAS – Sivas Fen Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Teknolojileri Fakültesi marifetiyle geliştirilen çilek çeşitleri sebebiyle Teşrinievvel ayında çilek hasadı yapılacak.

Savunma sanayi alanında ihtisaslaşan Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi, ekincilik teknolojilerinde dahi adından saraka ettiriyor. Sivas Selen Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Teknolojileri Fakültesi, çilek yetişmez denilen Sivas’ta Ilk Teşrin ayında çilek hasadı yapmaya hazırlanıyor. Haber ve Teknoloji Üniversitesi Tarımsal AR-GE alanındaki çilek deneme parsellerinin olduğu 1 dönümlük alandan 3 titrem ürün hedefleniyor. Bu sene Haziran ayında ekilen 6 tür çilek son hasadına hazırlanıyor. Yapılan çalışmalar, Ekim ayında dahi Sivas’ta çilek yetiştirilebileceğini ortaya koydu.

“Hasatta akıbet aşamaya gelindi”

Sivas Vukuf ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Nebati Istihsal ve Teknolojileri Bölümü akademisyeni Dr. Akademisyen Gökhan Baktemur, yaptıkları icraat sonucu Ilk Teşrin ayında çilek hasadı yaptıklarını belirterek, “Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğumuz sıkıntı fidelerinin dikiminin şuanda akıbet hasadını yapmaktayız. Sivas iline alternatif aynı kabil olan çileği uyarlama çalışmaları çerçevesinde altı nüsha çilek çeşidini Haziran ayından itibaren yetiştiriciliğini yapmaktayız. Bu adaptasyon çalışmaları çerçevesinde lüzumlu mahsul lüzum kaliteye yönelik çalışmalar yapmaktayız. Kaliteye müteveccih antioksidan ve aromaya yönelik çalışmalarla bunu zenginleştirmeye çalışıyoruz. Şuanda hasatlarımızın akıbet aşamasına geldik. Çilek yetiştiriciliği lazım ülkemizde lazım dünyada vâsi yapılıyor ve çok sevilerek tüketiliyor. Alelhusus ülkemizde Akdeniz bölgesinde canlı olarak tüketimi gerçekleştirilen ayrımsız meyveyken bizde Sivas’ta yaygınlaşması açısından ARGE çalışmalarını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Teşrinievvel ayında son hasat yapılacak”

Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Baktemur, şimdiye kadar yaptıkları üretimden bahsederek, “Şuanda ekimin ortalarına mevrut bulunmaktayız ve çileklerimiz şuanda dahi bulunan. Çok içimli aroması antioksidanı önceki çalışmalara bakarak henüz dolgunca durumda. Ati yılda tekrarladıktan sonra çiftçilerimize makul çeşitleri söyledikten sonraları üreticilere yıpranmamış bire bir türün yetiştiriciliğini sağlamış olacağız. Normalde çilek lazım ajur altında ister açıkta yetiştiriciliği yapılması mümkün. Sıçandişi altında Mart ve April aylarında Sivas üzere yetiştiriciliğini başlatmıştık. Orak Ayı ve Ağustos aylarında üstelik bitmişti. Sarih birlikte ise Haziran kocaoğlan kabil dikimlerimize başlamıştık, şuan Teşrinievvel ayının yarısına ulaştık ve hasat işleminin serencam aşamasına geldik. Ati sene üzere limon bahçesi çalışmalarımıza başladık. Yılın 12 ayında icap ser bile gerekse açıkça alan yetiştiricilik açmak cins olacaktır. Tığ hasadımızı Eylül ayıyla gelişigüzel yaygınlaştırdık. Ekim ayıyla dahi gelişigüzel son hasadı ayırmak üzereyiz. yeni sene süresince hazırlıklarımıza başlamış olacağız. Verim üstüne birlikte 1 dönümlük arazimizde yetiştiricilik yapmaktayız. Ortalama yerine üstelik 3 ton kitap elde etmiş olduk” ifadelerine meydan verdi.

Share: