Brüksel: AB Ukrayna tahılının anne alıcısı değil

Rusya lideri Putin’in Ukrayna tahılının SU’ye gönderildiği iddialarına DENIZ’den karşılık geldi. DENIZ Komisyonu Sözcüsü, Putin’in iddialarını “dezenformasyon” namına nitelendirdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna tahılının balaban bölümünün Avrupa’ya gittiği yönündeki iddialarını reddetti. KEZ Komisyonu Sözcüsü Peter Stano Cuma Namazı günü konuyla ilgili soruya yanıt verdi. Stano, Ukrayna’dan gelen 54 dara gemisinin Asya’ya, 16’sını Afrika’ya gittiğini belirterek, Avrupa’ya giden 32 gemide yüklü olan tahılın çoğunun Asya ve Afrika ülkelerine gönderildiğini kaydetti. Stano, bu gemilerin Türkiye, Güney Kore, İran, Akdarı ve Sudan’a gittiğini bile sözlerine ekledi. Sözcü, Mürekkep Milletlere sadık Acun Azık Programı aracılığıyla kiralanan iki geminin de Cibuti ve Yemen’e gönderildiğini söyledi.

AKARSU Komisyonu Sözcüsü, “Putin bire bir misil daha gerçekleri saptırıyor ve dezenformasyon yayıyor” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğu ile Karadeniz üzerinden ve KEZ’nin girişimi ile karayoluyla yapılan tahminî 1,7 milyon titrem hububat sevkiyatı sebebiyle piyasalarda tahıl fiyatlarında düşüş kaydedildi.

DENIZ Komisyonu Sözcüsü Stano, 2021 yılına nazaran DENIZ’nin Ukrayna’bile elan az tahıl ithal ettiğini, ancak özge ülkelere henüz fazla ihracat yaptığını kaydetti. Stano, Ukrayna’dan SUTAŞ’ye sevkiyatı tahılın “direkt ve bilvasıta yerine üçüncü ülkelerdeki arzın karşılanması” üzere aktarıldığını belirtti.

Putin tahılın DENIZ’ye gittiğini tez etti

Rusya Ululuk Başkanı Putin, Çarşamba günü Vladivostok’ta yaptığı konuşmada, Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın gelişmekte olan ülkelere değil Avrupa Birliği’ne gittiğini öne sürmüştü. Putin, bu nedenle Ukrayna’dan hububat sevkiyatında kısıtlamalara gidilebileceği mesajını vermişti.

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan birlikte, Perşembe günü Zagreb’deki basın toplantısında Putin’in sadık olduğunu belirterek, “Bu tahıl sevkiyatında mevrut tahıllar maalesef ensesi kalın ülkelere gidiyor, yok yoksul ülkelere değil” demişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih savaşı dolayısıyla aylar boyunca Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı yapılamamıştı. Türkiye ve Mürekkep Milletlerin arabuluculuğu ile Orak Ayı ayında Ukrayna ve Rusya ile imzalanan anlaşmalar yardımıyla Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatının önü açılmıştı. İstanbul’birlikte kurulan Bile Koordinasyon Merkezi’nin verilerine göre ihraç edilen tahılın vakit kaybetmeden yüzdelik 30 bağan ve mutedil gelirli ülkelere gönderiliyor.

KNA/JD,SSB

Share: