Bu dükkana gelenler 1971 yılından beri hiçbir husus alamıyor! İşte ilginç nedeni…

Gümüşhane’üstelik güçlü 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan babasından küsurat dükkanda babasının öldüğü 1971 yılından bugüne onun anısını yaşatmak amacıyla mütezayit tek ürünü satmıyor. Şehir merkezindeki Atatürk Caddesi üstünde “Bulamadım Çarşısı” ünlü geleneksel dükkanında 1936 yılından beri esnaflık özne babasının anısını keyiflendirmek talip 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan, babasının öldüğü tarihten itibaren dükkanda mevcut tek şeyi satmadı.

HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİ AÇIYOR

Haftanın belirli günlerinde dükkanı açan ancak bağırsak düzeni birlikte dahil doğmak üzere tek şeye müdahale etmeyen ve o dönemden küsurat ürünleri satmayan Erdoğan, bu sayede babasının anısını yaşattığına inanıyor.Dükkanına tanıdıkları geldiğinde benzeri bahaneyle gönderdiğini, tanımayanların gelmesi yerinde üstelik emaneten baktığını söyleyerek tek şey satmayan Erdoğan, ömrünün sonuna büyüklüğünde ürünlerin raflarda duracağını söyledi.

“BABAMDAN SONRADAN RAFLARA DOKUNMADIM”

Bulamadım Çarşısı isimli dükkanında mevcut ürünlerin çoğunun fabrikasının üstelik kapandığını ve ürünleri yine bulamayacağından ufuk dahi satmadığını belirten Halil İbrahim Cahit Erdoğan (80), “Bizim evvel dükkanımız 1936 yılında Dun Mahallesi’nde açmıştık. O dükkanın kokusu hala nefsimde, beynimde, kalbimde. Daha sonradan buraya taşındık. Burayı de bizden yabancılar imdi servet vermelerine karşın babama saygıları verimli olduğu amacıyla babama müstahak gördüler. 1971’den beri bu mesleğin içerisindeyim. Bura babamın benim değil. Ego babam sağken burayı süslü dükkanlar üzere açmak istedim amma babam beni kovdu. Vitrinleri değiştirecektim kovdu beni. O bölüm bugündür hakeza. Burayı istesem süslerim püslerim ama gelesim bulunmayan. Burada olan malzemeler o zamandan kalma. Beni tanıyarak buraya gelenleri başımdan savıyorum, beni tanımayanlara bile yaşama duruyorum diyorum. Bunları satsam yenisini elbet alayım o nedenle satmıyorum. Onları gördükçe eskilere gidiyorum. Ölene kadar hakeza bitmeme edeceğim, buradaki malzemeleri satmayacağım. Bunları satsam aynı malzemeleri bulamam ki alayım. Ürünlerin çoğu piyasadan kalktı, fabrikaları de yok. Bu dükkan bana geçmişimizi hatırlatıyor” dedi.

“İNSANLAR ESKİDEN BURAYA ÇOK ELAN FALLUS UĞRARDI”

“İnsanlar aradığını bulamayıp en, akıbet buraya geldiği üzere burasının ismi Bulamadım Çarşısı” diyen Erdoğan “Babam az buçuk dış görünüşü itibariyle çok dokunaklı serinkanlı biriydi. Babam bu dükkanı bana bıraktı, mühim olan onun anısını, hayatını, onun solunum ettiği havayı teneffüs etmek. Yoksa marketler var ben dahi açardım. Ben burada babamın anısını devam ettiriyorum. Babamdan bilahare hiç raflara dokunmadım. 1971’birlikte hangi ise o. Tahavvül Etmek istediğimde birlikte kovmuştu filhakika” ifadelerini kullandı.

Share: