Bulgaristan’daki erken umumi seçme amacıyla Trakya’da 28 sandık kurulacak

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Umumi Başbuğ Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Türkiye’de faal Bulgaristan vatandaşlarını 2 Ekim’de Bulgaristan’bile gerçekleştirilecek er genel seçimde düşünce kullanmaya davet etti.

Zürfettin Hacıoğlu, AA muhabirine, Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ da 18 tutmak amacıyla Tekirdağ’birlikte 28 sandığın kurulacağına meni ederek, Türkiye’de güçlü Bulgaristan vatandaşlarının yeryüzü esas âdem hakkı olan seçilmiş hakkını kullanabilmeleri amacıyla mukteza ortamı nail olmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Hacıoğlu, “Vatandaşlarımız oylarını kullansınlar. Temas ant söylediğimiz gibi, biz Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında Türk’ün oyu Türk’e diyoruz.” dedi.

Seçimde 8 partinin yarışacağını rapor eden Hacıoğlu, yapılan araştırmada hükümetin kurulamayacağı gibi civar görülerin olduğunu aktardı.

Hacıoğlu, güzel hakkının kullanmasının koca olduğuna vurgu yaparak, “Vatandaşları sandığa nida ediyoruz, seçme haklarını kullansınlar. Rey kullanırken dikkat edilmesi mebde, maalesef çıktı araba ile birçok sandıkta rey kullanılacak, beş altı kasa aut. Dolayısıyla orada yardım alsınlar, oradaki görevlilerden. Yani düşünce vermek istedikleri ne partiyse falsolu yapmama namına orada yardım alsınlar, arkalama istesinler.” diye konuştu.

“Seçmenler, seçimden yoruldu”

Hacıoğlu, Bulgaristan’birlikte 15 ayda çok seçme yapıldığını ve seçmenin daha çok yorulduğunu belirtti.

Bulgaristan’da artık aynı hükümetin kurulması gerektiğini dile getiren Hacıoğlu, “Umarız kim seçimlerden sonraları Bulgaristan’de çıktı aynı hükümet kurulur. Seçim süreci atlatılmış evet. Çok aşkın intihap olduğu için çok de çok iştirak beklemiyoruz. Ayrımsız eski seçimde Türkiye’de 87 bin seçmen sandığa gitti. Bu öğün 50 bini bulabileceğini düşünmüyorum ben.” dedi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Incitici ise bu seçimin Bulgaristan Türkleri amacıyla dirimsel önem taşıdığına dikkati çekti.

Tüm seçmenleri sandığa nida fail Incitici, “Bulgaristan Türkleri üzere çok önemli olan bu seçme, orada aktif Türk ve Dindar soydaşlarımızın önümüzdeki 10 yılını etkileyecek ve biçimlendirecektir.” ifadesini kullandı.

Gençlerin geleceğe umutla bakabilmeleri amacıyla sandığa gidilmesinin önemine aksan yapan Dokunaklı, “Bulgaristan’daki demokratik ve sosyal haklarımızı kaybetmemek için, vatandaşlık görevlerimizi duyarlık ile hesabına getirmemiz gerekiyor.” dedi.

BSP görevi reddetme etmiş er seçme kararı alınmıştı

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’üstelik aldığı görevi Cumhur Reisi Romanyalı Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken umumi seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’de altın zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci kat genel seçimde fikir kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç umumi seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu nöbet erken genel seçim için sandık başına gidecek.

Share: