Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na dahil oldu

Konuşma ve ahali sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na üstelik karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ilkin tarihi ve kültürel mirası görünmek üzere kül değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına tıpkı yenisini elan ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren kent, güzeşte yıl üstelik fayans ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “sanat ve halk sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Zehir’na karışma olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus arsıulusal örgütlenmeler ortamında saha kayran Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demin birlikte UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na (GNLC) organ oldu. 2013 yılında oluşturulan, organ şehirler arasında düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, dünya şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Küresel Zehir’na akıbet genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat dahi karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir yer alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Maltalık Boyu Öğrenme Enstitüsü yoluyla düzenlenen Öğrenen Şehirler Toptan Ağı programına dahil olan Bursa, farklı şehirlerle vukuf paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim içinde olacak.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı ortamında olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı amacıyla uluslararası organizasyonlarda kayran almaya çaba ettiklerini anlatan Magnezit, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Odalık Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Doğurucu Şehirler Zıkkım üyeliğini ekledik. Sonuç adına yaptığımız çalışmalarla birlikte UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na dahil olduk. Bu sayede birliğe uzuv 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli münasebat kurularak, maltalık boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zehir üyelik sürecinde emek veren, katkıda mevcut herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz de Lüle Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini kutlama etti.

Share: