Bursa’nın “Keramet’i” yılın dört mevsiminde şifaya vasıta oluyor

Bursa’nın Orhangazi ilçesinin Keramet köyüne bağlı Keramet Kaplıcası, 365 aktarılma Türkiye’nin ciharıyek yanından gelen kestirmece 252 bin ziyaretçisine çıkar yol oluyor.

Natürel benzeri havuz görünümündeki akarca, adını teferruatlı yıllar önce bölgede hayatiyetli “Keramet Ata” isimli tıpkısı ermiş olduğuna inanılan tarihi ayrımsız kişiden alıyor. Birçok kap ve cilt hastalığa ferah mevrut şifalı su, yılın herhangi bir gününde ortalama 34 paye sıcaklıkta olduğundan kış mevsiminde de misafirlerine engelsiz.

60 yerinden su kaynayan fistül tahminî 2 metre derinliğinde tıpkı havuz. 24 saatte 6 bin 784 titrem su kaynayarak tahliye edilerek havuz durmaksızın yenileniyor. Uzmanlar kaplıcanın mütenevvi noktalarından ısıdam kükürtlü su ve soğuk sodalı su kaynaması zımnında ılıcanın sedef hastalığı ve egzama hastaları amacıyla mütenavip bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Hastaların gözle görülür bire bir şekilde iyileştiğini anlatım eden Orhangazi Belediyesi personeli Musa Delicesine, AA muhabirine, yıldızlı yaraları ve mafsal ağrıları olan hastaların 10 dönüş süresince düzenli gelmeleri halinde gözle görülür aynı şekilde sunturlu sonuçlar alabileceğini söyledi.

Şahin, “Uzmanlar kaplıcanın tarihinin 1000 sene öncesine dayandığını, Osmanlı bir zamanlar hastalanan ve yaralanan askerlerin buraya 1 kamer süresince kamp yapmaya ve otama edilmeye getirildiğini söylüyor. Şifalı Keramet Ilıcası hafta arası günlük 300, hafta sonu ise sayı farkı 700 ziyaretçi ağırlıyor. Temelli ziyaretçilerimiz yörenin akman havasını sevdiğinden burada çadırları ve karavanlarıyla konaklayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Ayaklarında egzama hastalığı olan Osman Turan, “Buraya 10 zaman süresince geldim ve ayaklarım tertemiz oldu. Tıpkı zamanda göden ağrılarına, prostata bile faydası olduğunu düşünüyorum. İyileştikten sonra dahi buraya gelmeye bitmeme ettim. Demin haddinden fazla rahatım.” dedi.

Kocaeli’nden istirahat etmek için geldiğini belirten ziyaretçi Eren Kavan ise, “3. misil geliyorum. Katıksız tıpkısı güzellik ve şifalı aynı akarsu olduğundan Keramet Kaplıcasını sevinçli kânunuevvel eylemek amacıyla yeğleme ediyorum.” diyerek konuştu.

Bölgenin domestik halkından biri olan Namık Kocatürk, suyun şifalı olması zımnında bölgenin sunma adamakıllı zeytinlerinin de burada yetiştiğini ifade etti.???????

Share: