Çanakkale haber | Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçisi Çanakkale’de Sayısal Ana Deniz Tüneli etkinliğine katıldı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçisi Çanakkale’de Dijital Ana Deniz Tüneli etkinliğine katıldı

ÇANAKKALE – Çanakkale’dahi Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, 23 metre uzunluğunda denizlerdeki kirlenmeye dikkat calip “Dijital Okyanus Tüneli” girdi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Vukuf Merkezleri ve Smurfs (Şirinler) işbirliğinde Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale Karina Deniz Ekin Merkezi’nde Sayısal Ana Deniz Tünelini ve deniz boyu arıtma etkinliklerine katıldı. Anasınıfı öğrencilerinin atıklardan yapılan çalışmalarınıda inceleyerek günün anısına andaç fotoğrafı çektirdi. Sayısal Okyanus Tüneli’ne girerek oradaki canlıları ve denizlerden çıkarılan atıklarla ilişik bilgiler aldı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut denizlerdeki kirliği ilgi çekerek şunları söyledi, “Avrupa Birliği ülkelerinde ve denizdeki kirliliğin ve denizlerde kirliliğin engellenmesi ve denizlerdeki ekosisteminin bozulmasının yavaşlatılması, engellenmesi üzerine Avrupa Birliği’nin başka ülkelerinde ve dünyanın bir nice noktasında icraat haddinden fazla öncesinden başlatıldı, ve bitmeme etmekte. Denizlerdeki kirlilik bilcümle dünya üzere önem sunu ediyor. Ancak denizdeki bu kirlilik, bu yararsız hemen denizde başlamıyor. Esasta karada başlayan tıpkısı hamur. Nedeniyle bununla bağlantılı kendisine bizler Avrupa Birliği hibesiyle başlatılan ve Avrupa Birliğince kollanmış olan bir projeyi bugün müzakere ika fırsatımız oldu. Bu proje Çanakkale’de sükse öyküsünü yazmış olan dinsiz atılmış tasfiye tesisleridir. Çanakkale Belediyesi Avrupa Birliği hibesiyle başlamış, elan sonraları kişi sağlam adımlarını atmaya bitmeme etmektedir. ve burada bizler bu projelerle kaynakta kirliliği önlemeye çalışıyoruz. Karada başlayan çalışmalarda tüketimin azaltılmasıyla ve kalın kafalı tahavvül döngülerinin birlikte bol bire bir şekilde kullanılmasıyla kirliliğin önüne geçmeye çalışıyoruz. Zaman buradaki turumuza başladığımızda geçmiş temasımız dallar doldu. Çünkü geleceğe olan en balaban mesajlar onlar yoluyla olacaktır. ve bugün daha ilkin dahi burada söylendiği üzere, söz gelişi 2050 yılına gelindiğinde denizlerimizde balıktan haddinden fazla plastik olacağı söylendi. Bugün itibariyle denizlerdeki ve dünyada 1 milyon kadar cins esasen bulunmayan olmakla yüz yüze. Yani biyo yelpaze üzerine yoğun anlamda bir tehlikeyle yüz yüze bulunuyoruz.

Çanakkale Şehremaneti Komutan vekili İrfan Mutluay ise projenin ortağı olduklarından dolayı AKARSU temsilcilerine teşekkürname ederek şunları söyledi, “Çevremizdeki illere, özge ülkelere baktığımızda kat sayı sayılabilecek tesisleri, çevreci yatırımları bir bir hayata geçirdik. Bunun önceki adımını dahi sabahleyin musahabe ettiğimiz moskof atık ambarlama tesisinde, Avrupa Birliği’nin katkılarıyla projeyi hayata geçirdik. Bunun devamında de şuanda bütünleşmiş tesisleri yapmaya çalışıyoruz. Mekanik ayrıştırma, enerji üretimiyle alay malay yüzdelik 60’lara varan oranda ansız dönüşümü sağlamak istiyoruz. Bunun dışında atık akarsu da encam düzeyde arıtma tesislerini hayata geçirdik. Bunun ödülü olarak barışın kentinde soğurma gökçe bir denize sahip olmak istiyoruz. Kentimizde gökçe bayraklı plajlara sahibiz. Bu birlikte Çanakkale halkı amacıyla yapmış olduğumuz çevreci yatırımların bir ödülü olduğunu söylemek istiyorum. Bu kirliliğin sebebi haddizatında kişmiri. Karadaki atıklar, plastikler, evsel atıklar ve sanayi atıkları denizleri ve su kaynaklarımızı kirletiyor. Buradaki biyo tenevvü değme güzeşte aktarılma azalıyor Dünyanın serencam kullanıcıları bizler değiliz. Aktiflik alanına girdiğimizde çocuklarımızı gördük. Bu aktiflik gençleri, çocukları bilinçlendirme, farkındalık yaratma ve ati hesabına ide ödeme faaliyeti. Fantom ağlarla, plastiklerle, evsel, endistüriyel kirlilikle birlikte basit denizel yaşamın, deniz ekosisteminin ve biyo çeşitliliğinin yok olduğuna hepimiz tanıklık ediyoruz” dedi.

Milli sportmen Birgül Erken birlikte denizi evi gibi gördüğünü söylerek şunları söyledi, “Buraya benim evimi kurtarmaya gelmiş ayrımsız konuğumuz var. Büyükelçimizin nezdinde hep bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada canlandırdığımız kirliliğe ego zat gözlerimle şahit oluyorum. Bu süfli haddinden fazla kötü verici. Geleceğimizin teminatı gençlere dokunduk. Bu aktiflik bu nedenle benim amacıyla koca” dedi.

Konuşmaların ardından KEZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Çanakkale Şehremaneti Komutan vekili İrfan Mutluay sanal cins gözlüğü ile hazırlanan videoyu izledi.

Share: