Çanakkale haberi! Çanakkale’de Yenilenebilir Erke Yatırımlarının İstihdama Etkisi Çalıştayı yapıldı

Avrupa Birliği (SU) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ilgili, “Bu ülkede topluluk olduğunuz tendürüst koca çok büyük tıpkısı naz. Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi hareketliliği sağlayacak ve üste gailesiz neslin yapabileceği katkıyı artıracaktır.” dedi.

Iş ve Sosyal Asayiş Bakanlığının İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında geçerli, DENIZ Katılım Öncesi Müzaheret Aracı (IPA) kapsamında finanse edilen ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA) faydalanıcısı olduğu Yenilenebilir Deneyimsizlik Enerji Operasyonunun (RE-You) “Yenilenebilir Erke Yatırımlarının İstihdama Etkisi Çalıştayı”, Çanakkale’de gerçekleştirildi.

Meyer-Landrut, kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda, iklim değişikliğiyle mücadelenin, gelişigüzel düzeyde eylemin beraberinde herhangi bir şeyin birbiriyle ahenktar ve şümullü benzeri yaklaşım olması gerektiğini söyledi.

Çalıştayın konusunun, Avrupa politikasının haddinden fazla önemli iki boyutu olan terbiye ve mesleki eğitimi aynı araya getirdiğini vurgulayan Meyer-Landrut, “Yeşil dönüşümle yüzleşmek amacıyla Avrupa politikası olan Avrupa Yeşil Mutabakatı çokça cesim. Bu ülkede topluluk olduğunuz dinç nüfus haddinden fazla büyük bire bir işve. Siz ve bu gailesiz ve eğitimli isim, ilerideki bu dönüşümlerin, toplumlar, endüstriler veya kamusal yaşamlar amacıyla dönüşümlerin üstesinden gelmeye havari olacaksınız. Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi hareketliliği sağlayacak ve ayrıca gailesiz neslin yapabileceği katkıyı artıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yenilenebilir enerjiler üzerine eğitim araştırmalarına yatırımın çokça büyük olduğunu dile getiren Meyer-Landrut, 2035 yılında karbon atıl hedefine algı ve global ısınmayı azaltma hedefine duyulmak üzere bir nice kişinin bir araya gelmesi gerektiğini tabir etti.

“4. Endüstri Devrimi’nden sonra temizlemeyi birlikte yapmamız geçişsiz”

Mücahede ve Içtimai Güvenlik Nazır Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan bile 1. Endüstri Devrimi’nde atölye seviyesinde, 2. Sanayi Devrimi’nde sıra üretimle, 3. Uran Devrimi’nde bilgisayarlaşmayla çevrenin ferdî, dernekevi veya girişimci seviyesinde kirletildiğini anlattı.

Çevreyi kimin, gelişmiş mi gelişmekte olan ülkelerin mi kirlettiğinin, zahir kirletildiğinin geriye dönüp sorgulanmasına icap olmadığını vurgulayan Alpkan, “4. Sanayi Devrimi’nden bilahare temizlemeyi gelişigüzel yapmamız geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Üniversitelerde 30 yıldır genel ağ ve bilgisayar ile uzaktan eğitim ödeme teknolojilerinin bulunduğunu hatırlatan Alpkan, Kovid-19 salgını döneminde bu alanın bile ihtiyaçlarla değişime uğradığını belirtti.

Salgın sürecinde teknolojinin kullanılarak haddinden fazla faydasının görüldüğünü dile getiren Alpkan, şunları kaydetti:

“Bu bir zamanda ekolojik, kazançlı ve istihdamla ilişik yıpranmamış faydaları dahi yanı sıra getirdi. Deminden uzaktan çalışmayı imdi konuşuyoruz ve bununla ait mevzuat çalışmaları yapılıyor. Dolayısıyla esasen çevreyi temizlemeyle ilgili teknolojiler var. Elden bunun için evet ayrımsız fırsat evet bir zılgıt olması geçişsiz. Nedeniyle bizim kullanılmamış ayrımsız krizi beklemeden bu iş birliğine hevesli olmamız ve bu motivasyonu göstermemiz de çokça ümit verici.”

Çalıştaya, Vali İlhami Aktaş, Mesai ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı KEZ ve Finansal Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Pahal, Çanakkale Uray Başkan Vekili İrfan Mutluay, Alman Arsıulusal İşbirliği Kurumu Türkiye Direktörü Rubeena Esmail, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Garaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ile enerji sektörü temsilcileri, akademisyenler ve ilgililer katıldı.

Share: