Çanakkale kültür görüşme haberi: Çanakkale’nin simgelerini yaprağa işlendi

Çanakkale’nin simgelerini yaprağa işlendi

Şüheda Abidesi, Seyit Onbaşı ile Assos Harabelik Yeri ve Athena Tapınağı’nı, Difenbahya yaprağına işledi

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine merbut Behramkale köyünde ateş parçası Hülya Kalaycı Unutur, Hollanda’dan ithal ettiği ve 2 yıl boyunca hususi tıpkısı sistemle kuruttuğu difenbahya bitkisi yapraklarına Çanakkale’nin simgelerini işledi. Sanatsal çalışmada Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yaptırılan Şüheda Abidesi, bütünüyle mermisiyle Çanakkale Deniz Savaşı’nın seyrini muhavvil Çanakkale Savaşları Kahramanı Seyit Onbaşı ile 7 bin yıllık Assos Harabelik Yeri ve Athena Tapınağı bulunuyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Iyice Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Ahali Sanatları Fayans Bölümü mezunu 2 yavru annesi Imge Kalaycı Unutur (49), altın varak çalışmasına 1999 yılında İstanbul’da başladı. 2009 yılında Ayvacık ilçesine mecbur Behramkale köyü Assos’ta açtığı atölyede 13 yıldır çalışmalarına devam ediyor.

Hayal Kalaycı Unutur, 23 yıldır Hollanda’dan ithal ettiği ve 2 sene süresince hususi bir sistemle kuruttuğu difenbahya bitkisi yapraklarına, 22 değer kızıl kullanarak din ilmek işlediği mütenevvi eserleri çiziyor. Bugüne büyüklüğünde yapraklar üzerine yüzlerce kitap çizen Unutur, Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı ile 7 bin yıllık Assos Harabelik Yeri ve Athena Tapınağı’nı ele aldı.

Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yaptırılan Şüheda Abidesi, sırtlayarak kaldırdığı bütünüyle mermisiyle Çanakkale Deniz Savaşı’nın seyrini muhavvil Çanakkale Savaşları Kahramanı Seyit Onbaşı ve 7 bin almanak Assos Harabelik Yeri ve Athena Tapınağı yaklaşık 3 kamer zarfında zer ile özlük hususi boya karışımı ve ışık gıyaben özel benzeri yöntemle 2 sene süresince kuruttuğu difenbahya bitkisi yaprağı üstüne yaptı.

Difenbahya yaprağında minyatür sanatı üstüne çalıştığını belirten Görüntü Kalaycı Unutur, Hollanda’dan getirttiği Difenbahya yaprağını 2 sene hususi kuruma aşamasından sonra kullandığını söyledi. Çanakkale’nin hem antik dönemini ve antik dönemden sonraki mevrut dönemi işlediğini tamlayan Unutur, sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışmalarda Assos Örenlik Yeri’nin, Çanakkale Savaşları’yla dayalı olarak Şehitler Abidesi ve Seyit Onbaşı’yı işliyorum. Çalışmaya bakarak süresi değişiyor. Ilk tasarım aşamasını yapıyorum. Bilahare boyayarak ürünü ortaya çıkarıyorum. Bu kestirmece 2-3 ayımı alıyor. Öz karışımlarımı ve kişi renklerimi kullanıyorum. Çalışmalarda 22 ayar altın kullanıyorum. Bu altın varak uçuk ayrımsız yapıya topluluk, yaprakta damarda çokça bir iki. Hatasız benzeri yapıya eş olduğu üzere aşağılamak henüz kıytırık oluyor. O yüzden Difenbahya yaprağını yeğleme ediyorum.”

Güçlükle dışından kâm görüyor

Sıkı süresince bütün illerden yerli turistlerin atölyesindeki eserleri görmeye geldiğini kaydeden Unutur, az dışından Almanya, Amerika, Fransa, Japonya, İsrail, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan gelen ecnebi turistlerin eserleri incelediğini ve ısmarlama verdiğini da sözlerine ekledi.

Share: