ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN RESSAMI MEHMET ALİ LAGA’NIN SERGİSİ AÇILDI

Kazlıçeşme Görüşme Merkezi’nde, ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Yüce Laga – Çeri ve Ressam’ sergisi törenle açıldı.

Mehmet Şanlı Laga, vefatının 75. yılında gösterişli aynı sergi ve şümullü bire bir kitapla Kazlıçeşme Konuşma’ta anıldı. ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Ulvi Laga – Er ve Ressam’ sergisinin açılışına; Zeytinburnu Kaymakamı Ercan Turan, Zeytinburnu Şehremini Ömer Arısoy, Hars ve Turizm Bakanlığı Çeper Eserler Kurumu Başkanı Dr. Muhittin Macit, Küratör Ömer Lütfi Şerifoğlu’nun yanında haddinden fazla sayıda öğretim üyesi ve sanatsever katıldı.

‘KIYMETLİ ASKER SANATÇIMIZIN SERGİSİNE SÜLALE SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI HADDINDEN FAZLA BAHTİYARIM’

Zeytinburnu Belediye Reisi Ömer Arısoy, Kazlıçeşme Konuşma Galerisi’nin 10’uncu sergisi olan Asker Ressam Mehmet Mualla Laga’nın sergisine familya sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Arısoy, ‘Burası Osmanlı Dönemi’nde askeri şifahane adına yapılmış tıpkı mekan. O bakımdan çokça manalı olduğunu düşünüyorum. Osmanlı’nın sonuç dönemiyle Cumhuriyet’in çeyrek altın yüzyılına tanıklık etmiş ve hava sakıt çeri ressam yerine Çanakkale Savaşı’nda görev almış kıymetli ayrımsız sanatçımız. Bu serginin bize nasip olmasından kontekst çok mutlu olduğumu afişe etmek istiyorum’ dedi.

Başkan Ömer Arısoy yaptığı konuşmada eskimemiş yılda Kazlıçeşme Müzakere’ta açılacak sergiler karşı hikmet verdi. Arısoy, ‘Kazlıçeşme Musahabe’ın bu yılki önceki sergisi 2023 Ev ayında Zahit Büyükişleyen sergisi olacak. Talih ise Nisan ayında birlikte Mehmet Özçay’ın sergisi ile bu yılki sergilerimiz evet olacak. Kazlıçeşme Tekellüm, yolculuğuna bitmeme ediyor. Mozaik Müzesi ve yer düzenlemesiyle alay malay burasının makro aynı kültür konferans odağı olacağını düşünüyoruz. Emeği sabık herkese ve bizi serbest bırakmayan tekmil sanatseverlere çok teşekkür ediyorum’ dedi.

‘MEZARSIZ BÜYÜK USTA’YA BU KİTABI ABİDE NİYETİNE SAYABİLİRİZ’

Serginin Küratörü Ömer Lütfi Şerifoğlu yaptığı konuşmada gözyaşlarına engel olamayarak, ‘Hepiniz yavuz geldiniz. Tezyifkâr haddinden fazla duyguluyum. Burada bulunmakla sizin birlikte mutlu olduğunuzu biliyorum. Türk resminin güzide isimlerinden birisi Mehmet Ulvi Laga 75 sene geçmiş ahiret yolculuğu etmiş. Bugün ise mezarı hala kayıptır. Laga maalesef bu zamana büyüklüğünde hak ettiği değeri bulmuş aynı sanatçı değil. Türk resminin arz seçkin 10 ismi arasında saha alması müstelzim bir âdem evladı. Sağlığında dahi eserlerinin nazik ayrımsız kısmını satmakla, göstermekle çok ilgili olmadığı amacıyla koleksiyonlara yenilgi durumda. Eserleri toparlayabildiğimiz kadarıyla bu sergi üzere buraya getirdik. Sergi’nin onun eserlerini yansıtmakta ev kalacağı düşüncesiyle birlikte ulaşabildiğimiz eserlerine kitapta düz vermeye çalıştık. Zımnında kitapta serginin 2 katından aşkın işaret var diyebilirim. Ölümünden 75 sene sonra mezarsız nazik ustaya bu kitabı tıpkısı abide niyetine sayabiliriz. Lazım sergide gerekse kitapta tekmil isteklerimizi cömertçe düşüncesiz çevirmeyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a ve yardımcısı Sertaç Güleç’e çokça teşekkür ederim’ şeklinde konuştu.

Serginin eş sahipliğini üstlenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, konuklarla birlikte açım kurdelesini keserek eserleri inceledi.

‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Mehabetli Laga – Leşker ve Ressam’ sergisi 31 Ara tarihine büyüklüğünde Kazlıçeşme Danışma’ta ziyarete vazıh olacak.

Share: