Çanakkale’yi geçilmez kılan mücadeleyi durumunda gördüler

Kocaeli’de düzenlenen “Hayatın İçindeyim” projesine katılan 55 gözyaşı üstü vatandaşlar Çanakkale’ye götürüldü. Rehber eşliğinde geziye katılan çınarlar, adeta tarihe yolculuk yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Hayatın İçindeyim” projesiyle 55 gözyaşı üstü vatandaşlar için Çanakkale’ye gezi etkinliği düzenledi. Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi Alanı, kültürel ve manevi değerlerin, katıksız dokunun, havza coğrafyasının gelecek kuşaklara aktarılması ve Çanakkale ruhunun işlenmesi için başlatılan gezide çınarlar kalp kırcı anlar yaşadı.

1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi gezildi

Türk tarihinin dönüm noktası olan ve yiğitlik destanının yazıldığı Çanakkale Şehitlik alanını görme şansını yakalayan vatandaşlar, delil eşliğinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na geçti. Bu alanda ilk kendisine 1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi gezildi. Cepheden getirilen askerlere yapılan müdahale ve ameliyatlar, hastanelerdeki laboratuvar çalışmaları, askerlere yapılan kavşak ve diş tedavileri, dertli çeri koğuşlarının canlandırıldığı müze, vatandaşların balaban ilgisini çekti. Geziye katılan çınarlar, Çanakkale Muharebelerinin alnaç gerisinde bitmeme fail esenlik hizmetlerini öğrenme fırsatı buldu.

Gezide; Çanakkale’yi geçilmez kılan 19. Tümen’e tutkun 57. Söz Şehitliği (Bomba Sırtı), Conk Bayırı, Mecidiye Tabyası, Kocadere Bağlam Yeri Şehitliği, Alçıtepe Hilal’i Ahmer Müzesi, Çanakkale Şehitler Abidesi ve şehitlikler konuşma edildi.

Hayatın İçindeyim projesi nedir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Keyif ve Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Hayatın İçindeyim projesi, fiziksel ve zihni bütünlüğü olan, sili hizmet ihtiyaçlarını karşılayabilen buğulu bireylere, içtimai ve zatî gelişim desteği hizmeti arz etmek amacıyla ameliyat gerçekleştirmeye bitmeme ediyor. – KOCAELİ

Share: