Çankırı bilim! Orta Karadeniz Azerbaycan Türkleri ve Soydaşlar Derneği’nden ‘toplu mezar’ tepkisi: “Kavga suçu”

Samsun’da cıvıltı gösteren Itidalli Karadeniz Azerbaycan Türkleri ve Soydaşlar Derneği, Karabağ Hocavend’birlikte mevcut şişko mezarla ilgili açıklama yaparak tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Dr. Mesude Veliyeva Altun yaptığı açıklamada, “Bizler, az dışında ateş parçası Azerbaycan diasporasının temsilcileri adına Hocavend iline sadık Edilli köyü topraklarında bulunan toplu mezar haberlerine öfkeliyiz ve bu gerçeği Ermenistan’ın bir sonraki cidal suçunun teşhiri yerine değerlendiriyoruz” dedi.

Dr. Mesude Veliyeva Altun şöyle devam etti:

“2020 yılında Azerbaycan ordusunun 44 çevrim süren İkinci Karabağ Savaşı sonucunda işgalden kurtarılan Hocavend iline kapalı Edilli köyünde bulunan toplu mezarların adetçe evvel olmadığı belirtilmelidir. Teller ve halatlar kullanılarak toplu halde gömülen o mezarlıkta 12 naaş kalıntısının bulunması, Edilli dolgun mezarlarında kâin mecmu naaş sayısının 25’e ulaştığını gösteriyor. Kıyafetlerinden ve eşyalarından bu kişilerin asker olduklarının bilinmesi, Azerbaycanlı cidal esirlerinin eziyet gördüğünü ve öldürüldüğünü ispatlamaktadır. Mevcut kalıntılar, Bir Numara Karabağ Savaşı sırasında kaybolan ve akıbeti daha tanınmayan Azerbaycan vatandaşlarına aittir. Fakat Ermenistan tarafı, defalarca söylenilmesine rağmen, işlediği çekişme suçlarını acun kamuoyundan peçelemek için bu kişilerin akıbeti ve Azerbaycanlıların toplu oyuntu yerleri hakkında bilgi vermeyi reddetti. Bu nev mezarların ortaya çıkması, kökleri budunsal nefrete müstenit ermeni silahlı kuvvetlerinin, arsıulusal hukukun, arsıulusal insancıl hukukun gereklerini, 1949 Çarpışma Mağdurlarının Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmelerinin gerekleri da karışma tevessül etmek üzere, daima namına ihlal etmekte ve Azerbaycanlı sivillere, askeri personele, hele yaralılara ve ölülere işkence yaptığını, insanlığa cebin eylemler vasıtasıyla işlenen cenk suçlarını meydanda ortaya koymakta, insanlık dışı davranışlarını ve soykırımcı politikalarını sergilemektedir.”

Bir Numara ve İkinci Karabağ Savaşları sırasında Ermeni askeri personelinin, Azerbaycanlı çekişme esirlerini mail mesafeden kafalarına ve kalplerine kötü ederek vahşice katlettiğini, askerlerin cesetlerini yağmaladığını ve parçaladığını, eziyet ve hakaretlere maruz bıraktığını tamlayan Altun, “Ermeni silahlı kuvvetlerinin yaptığı adamlık dışı eylemler ve videolar bahsedilenlere arz ongun örnektir. Azerbaycan’a cebin tıraşçı toprak iddialarının beraberinde ırki, etnik ve dini gerekçelerle dokunaklı bire bir tiksinti politikası tay tay arabası Ermenistan’ın, ülkemize cebin işlenen savaş suçlarını kaplamak ve suçluları mahkeme kararı önüne derk etmek amacıyla önlemler kabul etmek yerine, mahzunca bildiririz ki, bu tür taksirat için türe, halklar beyninde ayrımsız çatışmaya bozukluk olmuştur, provokasyonlara cevaz vererek bölgede asayiş ve sulh sürecinin uğrunda tıpkı bariyer haline gelmektedir. Ermeni silahlı kuvvetlerinin 30 yıl boyunca nehiy ettiği Azerbaycan topraklarında mayın gömdüğü ve İkinci Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan’ın Gence, Berde, Mingeçevir, Goranboy ve Terter kabilinden şehirlerine roket attığını ve alnaç hattından kilometrelerce uzakta 100’den çok sivilin öldüğünü unutmamak gerekir. Ancak Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu liderleri beyninde imzalanan müselles deklarasyonların ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in arabuluculuğuyla Brüksel’dahi varılan anlaşmaların bilakis, Erivan’ın resmi yetkilisi mayın haritaları ve 1. Karabağ Savaşı sırasında kaybolan 4 bin kadar Azerbaycan vatandaşının akıbeti hakkında Azerbaycan’a henüz tek aynı bilgelik vermedi. Biz acun Azerbaycanlıları, Ermenistan’ın bundan ahir suçlarını önlemek üzere arsıulusal toplumun zaruri tepkiyi göstermesi ve bu suçların faillerinin adalete konfirmasyon edilmesi gerektiğini stabil namına beyan ederiz. Bu gerçekleri tıpkısı posta elan BM, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve kurumları ile gayrı çıkışlı uluslararası ve bölgesel örgütlerin dikkatine sunuyor ve Ermenistan’ın kavga suçlarının önlenmesini ve sorumluların hesap vermesini temenni ediyoruz. Ayrımlı zamanlarda etnik gerekçelerle işlenen sulh ve insanlığa cebin suçlar amacıyla derhal kanuncu muamelat yapılması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. – SAMSUN

Share: