Çankırı haberi… 2022 Ilımlı Almanya Ayraç Anketi: Almanların alışveriş davranışları değişti

Almanya’birlikte halkın, ülkedeki bedel artışlarından ötürü aksata davranışlarını değiştirdiği belirtildi.

Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından ülkede akaryakıt, azık, enerji ve canlılık fiyatları ile icar kabil yaşamın temas alanında fiyatlar artışları yaşandı.

Ülkede ağustosta yüzde 7,9 olan yıllık enflasyon, enerji ve azık fiyatlarındaki yükselişle eylülde yüzdelik 10’a çıkarak 1951’den bu yana tanıdık yeryüzü erdemli seviyeye ulaştı.

Almanya’daki siftinlik ve itidalli ölçekli işletmelerin yüzde 52’si, faziletli erke fiyatları nedeniyle hesaplı varlıklarının yıldırma altında olduğunu düşünürken yurttaş birlikte ahzüita alışkanlıklarını değiştirdi.

MDR Media’nın yaptırdığı 2022 Orta Almanya Marka Anketi’nde, bu yıl tüketicilerin yüzde 90’ının 2021’e bakarak aksata davranışlarını değiştirdiği ortaya çıktı.

Değişen ahzüita davranışlarının tüketicilerin günce hayatına “ürünü almaktan çekilme, ürünün markasını tahrif yahut başka alanlarda artırım ika” şeklinde yansıdığı rapor edildi.

Ankete katılanların takkadak yüzde 10’unun kıymet artışlarına alın davranışlarında rastgele mübayenet yapmadığı kaydedildi.

“Alışverişte bundan sonra fiyatlara dikkat ediyorum”

Berlin’üstelik işlek Grek Monkovsky, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denk artışlarını hissetmeye başladığını belirterek “Ego harçlık alıyorum. Kalın alışverişe çıkmıyorum fakat (eşit artışları) marketlerde hele besin ürünlerinde hissediliyor. Alışverişte bundan sonra fiyatlara dikkat ediyorum.” dedi.

Öğrenci Koko Chen dahi sezmek ve gıda ürünlerinde fiyat artışlarının hissedildiğini söyleyerek “Eskimemiş tıpkı özdek kabul etmek istediğimde iki öğün düşünüyorum. Restoranda yemeğe çıktığında birlikte (kıymet artışları) görülüyor.” diye konuştu.

Chen, alışverişte daha bilinçli davrandığını aktararak “Bir Nice husus konusunda ‘yapmayacağım’ diyorum kendime. Tüketmeyi azalttım. Ben rastgele devir fiyatlara çokça ilgi ederim, karşılık artışlarından sonra deminden henüz fazla ilgi ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Aman Özyılmaz dahi hele marketteki alışverişte zamların görüldüğünü söyledi.

Eskiden doğaç aksata yaptığını ifade eden Özyılmaz, “Demincek ise inceliyorum ve bir kez elan fiyatlara bakıyorum.” dedi.

Öte yandan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya’bile enerji ve sair maliyet artışları zımnında fiyatların gelecek aylarda neredeyse gelişigüzel alanda yükselmeye devam edeceğini açıkladı.

Ifo’ya bakarak, eylülde Almanya’daki şirketlerin yüzde 53,5’i gelecek 3 ayda fiyatlarını nazik ölçüde tezyit etmek istiyor.

Share: