Çankırı haberleri | Takibe alınan bozkır kartalı, ayrımsız haftada Ölçülü Afrika’ya ulaştı

Konya’dahi uydu vericisiyle 3 yıldır izlem edilen “Yörük” ünlü bozkır kartalı, bir haftada Mutedil Afrika ülkesi Çad’a ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Melez Hayatı Kat Başkanlığı Tarım ve Orman Uzmanı Dr. Burak Tatar, AA muhabirine, ” Türkiye’deki Nesli Felaket Altındaki Çeşitler İçin Gösteri Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi”nin Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Doğa Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Çandır hayatı biyoloğu Tatar, 2020’den bu yana sürdürülen projenin yardımcı yöneticiliğini üstlendiğini belirterek, çalışmanın tabiat esirgeme açısından çok yetişkin olduğunu vurguladı.

8 türde 50’nin üstünde kuş izlem ediliyor

Proje kapsamında nesli felaket altında olan türlerle ait çalışmaya başladıklarını anlatan Tatar, şunları söyledi:

“Tepeli Tarla Kuşu pelikan, şah kartalı, yılan kartalı, step kartalı, turna, leylek, değerli delicesine ve kara akbaba kadar türlere donör takıyoruz. Son 6-7 yıldır bu türleri vericilerle strateji yazar, yaşam alanlarını belirliyoruz. ‘Nereler korunursa bu popülasyonları koruyabiliriz?’ bunu çıkartmaya çalışıyoruz. Barhana eden türler için kafile yollarını ve konakladıkları alanları belirliyoruz. Verici taktığımız 8 türde 50’nin üzerinde bireyi strateji ediyoruz. En mufassal kesiksiz takip ettiğimiz kuş turna. Benzeri turnayı 6 yıl takip ettik. Yer detaylı uzaklık ikmal edeni step kartalı. Step kartalları, Mutedil Afrika’ya, Çad, Etiyopya ve Kamerun’a kafile ediyor.”

İzledikleri kartal kuluçkada 3 çocuk çıkardı

Donör takılması için kuşun bala olması gerektiğine dikkati calip Tatar, “Eskimemiş yumurtadan balkon beş altı haftalık tıpkısı bireyi aldık. Donör taktık ve bunu 3 sene süresince izleme ettik. Üç yıl süresince bu birey Çad’a gitti geldi. Herhangi Bir şita boyunca yine ayrımsız bölgeye gitti geldi. Üçüncü sene böylecene verici taktığımız alanın doğru yuvasını yaptı. Hayvanın yuvasını musahabe ettik ve baktık kim kuluçkaya yatmış. Buradan birlikte 3 bala bundan sonra. Bu yavrulardan birlikte ikisine donör takmıştık ama maatteessüf yavruları haddinden fazla yaşamadı.” diye konuştu.

Saatte 60 kilometre hızda, 2 bin metre yüksekte uçuk

“Yörük” adını verdikleri ve 3 sene süresince izledikleri bozkır kartalının Konya’dan Afrika’ya kafile güzergahını enstantane izleme ettiklerini anlatan Tatar, şunları kaydetti:

“Konya’dan çıktıktan sonra Karaman, Adana ve Hatay Şev Boğazı’ndan aşağıya iniyor. Suriye, Lübnan, İsrail ve Mısır’a geldikten sonradan da elan güneye makul yönelerek Sudan ve Çad taraflarına gidiyor. Dönüşü birlikte bire bir rota üzerinden sağlıyor. Yılda ayrımsız gidiş-periyot oluyor. Güzün güneye barhana ediyorlar, mart-nisan civarında de yine geliyor. Yaptığımız tespitlerde 50-60 kilometre tezce gidebildiğini gördük. Bu yolculuğu alelumum aynı hafta sürüyor diyebiliriz. Elden karaların üzerinde oluşan ısıdam albeni akımları vardır. Hakeza termal albeni akımlarını yakalayınca kuş, döne döne yükselir. Yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonra kendini bırakır ve tek kanat çırpmaksızın tahminî 50-60 kilometre gidebilir. Yörük’ü, şu anda Çad taraflarında, izleme etmeye bitmeme ediyoruz.”

Tatar, göçün temelinde caize bulma ihtiyacının olduğunu, kış şartlarının tagaddi üstüne olumsuz etkisinden ufuk hayvanların uygun ortamlara gittiğini sözlerine ekledi.

Share: