Çankırı ve Atmaca kayaç tuzlarındaki ağır sıklet metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Akkuş kaya tuzlarının kimyasal muhteva bakımından dünyadaki yer temiz tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı amacıyla balaban dirimsel kaynaklarından biri olmasının beraberinde yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine cephe verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp gerçek değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda ilmî çevirme indeksinde saha düz ve azık bulaşanları hususunda dünyanın en iyi dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda yaklaşık dünyanın değişik coğrafyalarından 100 ayrımlı yerden sodyum klorür toplamıştık, içine Çankırı ve Atmaca tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük kim Çankırı ve Delice tuzu, acun çapındaki genişlik temiz tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle kanıtlama etmiş olduk.” dedi.

Kaya, akarsu, göl ve bahir tuzları bulunduğuna bel eden Ercoşkun, “Dünyada sudan sonradan genişlik çok kâin şey, tuz, yani tuzdur ancak bu tuzların değişik safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya yakalamak istedik. Hele akıbet yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, ağır sıklet eroin içeriği sebebiyle deniz tuzlarına yönelik irade dönüş geçtikçe azalmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Ercoşkun, su ve göl tuzlarında dahi bu türlü safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünya kolaylıkla kirleniyor, bu kirlenmeden bütün sular nasibini alıyor. Zımnında 35 milyon sene önceki oluşuk Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu söz konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz, yoğun metaller var mı namevcut mu? Dünyadaki sunu adlı tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük ki Çankırı tuzunda kurşun, civa, sıçanotu üzere hiçbir pahal esrar bulunmamaktadır. Çankırı ve Atmaca kaya tuzunu kimyasal zımni bakımından sair tuzlarla mukayese ettiğimizde şurası gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Atmaca tuzları dünyanın bildirme bozulmamış tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple da çevresel kirlilikten üstelik etkilenmiyor. Katıksız adına dahi süresince yoğun eroin namevcut.”

Share: