ÇANKIRI VE DELİCE TUZLARININ SAFLIKLARINA İLİŞKİN YAZI ULUSLARARASI DERGİDE YAYIMLANDI

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun’un, Çankırı ve Kırıkkale’nin Atmaca ilçesinde çıkarılan kayaç tuzları ile ilişkin ilmî makalesi, uluslararası saygınlığı bulunan ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı. Doç. Dr. Ercoşkun, Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı kayaç tuzu ve Atmaca tuzu acun çapındaki en bozulmamış tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle kanıtlama etmiş olduk dedi. Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Türkiye’üstelik katıksız tuzlarla ait çalışmalarını ‘Impurities Of Natural Salts Of The Earth’ (Dünyanın Doğal Tuzlarının Safsızlıkları) antetli makalesinde topladı. Ercoşkun; beyaz, siyah ve gülgûn Himalaya, Kalodawa, Wieliczka, Guarende, Maldon, yağız, yeşil ve kırmızı Tehi, Algarve, Maras, Margherite di Savio tuzlarına ilaveten Çankırı, Atmaca, İzmir ve Nahçıvan tuzlarının bile olduğu 18 değişik doğal tuz örneğindeki mineral, ağırbaşlı uyuşturucu ve mikroplastik içeriklerini araştırdı. Araştırma sonucunda ara sıra tuzlarda mikroplastik, bahir tuzlarında kısık maden ve mikroplastik gibi dokuncalı maddelere ulaşılırken; Çankırı’dahi mevcut sodyum klorür mağarası ve Kırıkkale Sapan’deki sodyum klorür madeninden alınan örneklerde her zararlı bap saptanmadı. Doç. Dr. Ercoşkun’un tamamladığı makale, uluslararası saygınlığı kâin ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı.

‘ÇANKIRI VE DELİCE TUZUNUN SAFLIĞINI İSPAT ETTİK’

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, çalışmalarına dayanarak Çankırı kaya tuzunun, dünya genelinde çıkarılan ve mergup tuzlar ortada arz akman olanı olduğunu söyledi. Çankırı sodyum klorür mağarasından elde edilen kayaç tuzunun kirlenmeden kaldığı, içerisinde mermi, cıva, sıçanotu üzere hiçbir yoğun esrar bulunmadığını belirten Doç. Dr. Ercoşkun, Sodyum Klorür, Çankırı için yeryüzü majör dirimsel kaynaklarından biri olmasının beraberinde yörenin kültürüne, sanatına, ekonomisine cephe vermiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bu coğrafyanın değerlerini araştırıp, bunların hakikat değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda ‘gıda ulama maddeleri ve bulaşanları’ diye ayrımsız dergide makalemiz yayımlandı. 2 Eylül’dahi yayımlandı yazı. Makalenin başlığı ‘Dünyanın Tabii Tuzlarının Safsızlıkları.’ Bu kapsamda ayrımlı tuzlardan toplamıştık dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından. İçerisine bizim Çankırı ve Kırıkkale Derice tuzlarını da ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki; Çankırı kayaç tuzu ve Delice tuzu dünya çapındaki genişlik temiz tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle kanıtlama etmiş olduk dedi.

‘HİÇBİR AĞIR UYUŞTURUCU BULUNMAMAKTADIR’

Çankırı kayaç tuzunun kısaca 35 milyon yıllık bire bir geçmişi olduğunu ve zararlı özellik bulundurmadığını nâkil Doç. Dr. Ercoşkun, Deniz tuzlarında özellikle akıbet yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, aynı şekilde güç esrar içeriği sebebiyle bahir tuzlarının trendi; bahir tuzlarına müteveccih irade devir geçtikçe azalmaktadır. amma velakin su tuzlarında ve göl tuzlarında dahi bu cins safsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Dünya çabucacık kirleniyor; bu kirlenmeden bütün sular ve tuzlar nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon sene önceki oluşuk Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu bahis konusu değil. Ancak bizim şüphelendiğimiz tıpkısı şeyler vardı kim; ‘Ağır metaller var mı namevcut mu’ diyerek. Bunu dahi mukayeseli namına dünyadaki en ünlü tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük kim Çankırı tuzunda kurşun, cıva, zırnık kadar hiçbir korkulu mızrap bulunmamaktadır. Çankırı tuzunun kimyevi zımni bakımından değişik tuzlarla karşılaştırma ettiğimizde şunu rağbet rahatlığıyla söyleyebiliriz; Çankırı kayaç tuzu dünyanın yeryüzü temiz tuzlarından birisidir diye konuştu.

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı kaya tuzunun çevresel kirlilikten etkilenmeden günümüze büyüklüğünde geldiğini aktararak, şöyle bitmeme etti Çankırı kaya tuzu, yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple de Çankırı tuzu çevresel kirlilikten dahi etkilenmiyor. Katıksız kendisine üstelik içerisinde kısık maden namevcut. Ülkemizde ve dünyanın birçok durumunda mikroplastik, radyoaktif yahut yoğun eroin kirliliği bulunmasına rağmen Çankırı tuzunda bu maddeler bulunmamaktadır.

Share: