Çankırı’da karı itfaiyeciler it canlı görevler amacıyla amade ana kara bekliyor

Çankırı’üstelik görev yapan avrat itfaiyeciler, ayvaz meslektaşlarıyla seçkin çeşit arama istirdat operasyonlarına katılıyor ve yangınlara alın savaşım veriyor.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde fariza fail 59 personel ortada bulunan 4 avrat yangıncı, kontrol kurtarma faaliyetleri ve yangınlar başta gelmek için tekmil afetlere alın amade kıta bekliyor.

İhbar geldiği andan itibaren heyecanla fenomen hesabına giden kadın itfaiyeciler, edisyon durumda mütezayit vatandaşlara arkalama elini uzatıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden çıkışlı olan Fatma Erdoğan, AA muhabirine, 2021 yılında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde göreve başladığını söyledi.

“İtfaiyecilik sadece eş mesleği olarak düşünülmemeli”

Bölümünü isteyerek okuduğunu ve görevini birlikte istekle yaptığını tamlayan Erdoğan, “Görevimi tafsilatlı ant varagelmek istiyorum. İtfaiyecilik hemen erkek mesleği adına düşünülmemeli. Zahir kim eş çeri ve polisimiz varsa itfaiyeci da olması gerekiyordu. Önümüzü açtılar, teşekkürname ediyoruz. Darısı diğer okuyan arkadaşlarımıza olsun.” dedi.

İtfaiyecilik mesleğini çokça sevdiğini vurgulayan Erdoğan, “Gidiş Geliş kazasında olsun, oradaki insanlara müdahale söz konusu olsun çokça bambaşka benzeri duydu. Maneviyatı haddinden fazla zinde hissettiren ayrımsız patika. Tarifi yok.” diyerek konuştu.

“Bizim işimiz vicdan işi”

Şerife Fer Atıcı üstelik moral duygusu çokça hayatiyetli tıpkı iz olduğu amacıyla itfaiyeciliği yeğleme ettiğini anlattı.

Yaptıkları işte insanca duyguların çok zinde olması gerektiğini belirten Atıcı, “Bizim işimiz vicdan işi. Değme şeyden önceki insanların canını kurtarmaya çalışıyoruz. Yeryüzü maksimal derecede zararla insanları ya bile mallarını kurtarmaya çalışıyoruz. O yüzden haddinden fazla bahtiyarlık veren ayrımsız ruh.” ifadelerini kullandı.

Gözde Tabanlı dahi itfaiyecilik mesleğinin lahut tıpkısı iz olduğunu dile getirdi.

“Mesleğimi yapmakta on paralık zorlanmıyorum”

Rastgele nev kurtarma konularında fariza aldığı amacıyla bu mesleği yeğleme ettiğini tabir eden Tabanlı, şunları aktardı:

“Mesleğimi yapmakta tek zorlanmıyorum. Rastgele nev olayda, yangında gittiğimiz yerlerde başımızdan geçen hâller oldu. Asansör sukut vakası olmuştu, o insanı o şekilde gördüğümde kendimi onun durumunda hissettim ve o şekilde müdahale etmiştik. Kadınlarımız bu mesleği istesinler, karışmak isteyenler sahada olsun ve kendilerini göstersinler. Mesleğimi çok seviyorum.”

Hep personel olaylara denk şekilde engelleme ediyor

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Uysal ise toplamda 59 personeli olduğunu belirtti.

Karı personelin sayısını çoğaltacaklarını dile getiren Uysal, “Kadınlar görevine henüz dört elle sarılıyor, daha mecbur, daha acemi. Kadın personelimiz itfaiyecilik üzerine açık açık görevlerini yapmayı istiyor. Seçkin tip olaya, cuşuhuruş söndürme olsun kaza olsun ayvaz personelimizden ayrı benzeri durumu bulunmayan. Karşılık aynı şekilde müdahale edebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Share: