“Çekiçli cinayet davası” sanığı hakim karşısında

Ankara’da kıraathane işletmecisi Hasan Hüseyin Atmaca’un çekiçle öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine başlandı.

Ankara 33. Ciddi Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, mevkuf maznun Yanardağ Işıklı ile azmettirici olduğu argüman edilen maktulün ortağı tutuksuz maznun Örsan Ceyhun Arslan ve yan avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Dörtköşe, iddianamedeki suçlamaları hatırlattıktan bilahare defans yapmaları için sanıklara hezel verdi.

Sanık Volkan Vazıh, öldürülmüş Akkuş ile ortağı Arslan’ın işlettiği kahvehaneye bazı eyyam oyun kundaklamak ve ispirto ahzetmek üzere gittiğini, bahis konusu kişilerle samimiyetinin olmadığını söyledi.

Cinayetten aynı dönme önce Akkuş ile Aslan’ın kahvenin devrine ilişik tartışmaya başladıklarını, olaya değinmek isterken Akkuş’un kendisine küfrettiğini iddia fail sanık Aydın, “Hasan bana kırıcı saraka söyleyince ego üstelik namına vurdum, o esnada düştü. Bunun üzerine beni oradan uzaklaştırdılar. Bire Bir dolaşma sonra Hasan ile temas etmek üzere akşam ezanı saatlerinde kahvehaneye gittim, husus açıktı, içeride kimesne yoktu. Madun katta Hasan’ı gördüm, bana sebep sövme ettiğini sorunca bire bir ifadeleri kullanmaya başladı, ben üstelik çekiçle yüzüne vurdum.” ifadelerini kullandı.

Olay çabucak üstünde tabanca ve bıçak da bulunduğunu tamlayan Vazıh, cani kastıyla debi etmediğini, antrparantez cinayeti işlemesi için eller vasıtasıyla azmettirilmediğini kanıt etti.

Tutuksuz maznun Örsan Ceyhun Aslan birlikte maktul Hasan Hüseyin Atmaca ile ortak olduklarını, olaydan tıpkısı zaman ilk hisse senedi yerinin devri zımnında tartıştıklarını ifade etti.

Tartışma esnasında maznun Kültürlü’ın, Akkuş’a müdahale ettiğini anlatan Aslan, “Volkan, Hüseyin’i itince kahvehanedekilerle alay malay Yanardağ’ı dışarı çıkardık, yaptığının yanlış olduğunu söyledim. Henüz sonradan Yanardağ beni arayarak, Hüseyin’e müteveccih küfürler savurdu ve onu öldüreceğini söyledi. Ego birlikte namına kızdım. Tartışmadan bir dönüş sonradan kahveye geldim, aynı müddet bilahare garson, ast katta yatan Hüseyin’in kanlar içinde olduğunu söyledi. Polise ve esenlik ekiplerine haber verdik.” diyerek konuştu.

İddianamede kanıt edildiği kadar ortağı Atmaca’u öldürmesi için sanığı azmettirmediğini öne süren Aslan, bigünah olduğunu savunarak beraatını istedi.

Sanık savunmalarının arkası sıra şahit beyanlarını alan murafaa, Volkan Aydın’ın alıkonulma halinin devamına hükmederek, duruşmayı 10 Aile 2023’e erteledi.

İddianame

İddianameye göre Çankaya ilçesi Köktürk Mahallesi Cevelan Caddesi’ndeki kahvehaneyi eş işleten Hasan Hüseyin Akkuş ile Örsan Ceyhun Aslan beyninde 2 Ocak’ta iş yerinin devri konusunda tartışma yaşandı.

Bu esnada kahvehanede mevcut Volkan Görgülü üstelik tartışmaya karışma oldu ve Akkuş’a zor attı. Çevresindekilerin araya girmesinin ardından çevre sakinleştirildi.

Olaydan aynı dolaşma sonraları aksiyon hesabına mevrut Aslan, kahvehanenin alt katındaki kanepede Atmaca’un camit bedenini buldu.

Savcılık, Aslan’ın olaydan beş altı saat evvel Münevver ile 188 saniyelik telefon görüşmesi yaptığını tayin etti.

Bunun konusunda gözaltına alınan Entelektüel, ifadesinde Akkuş’u öldürdüğünü akseptans ederek, şunları söyledi:

“Hasan ile kavgadan bire bir çağ bilahare saat 21.30 sıralarında kahveye gittim, kimesne yoktu, kapısı kilitli değildi. Bilahare kahvenin madun katının ışıklarının yandığını fark ettim. Burada Atmaca kanepenin üstünde uyuyordu. Uyandırmaya çalıştım, ‘Kalk’ dedim, o de kafasını kaldırır kadar yaptı, ‘Uyanmıyorum, sen git’ dedi ve yeniden uyumaya başladı. Kayırıcı kata çıktım, sehpanın üzerinde ahşap saplı gururlu gördüm. Kurumlu alarak zir kata indim, Hasan uyumaya devam ediyordu. Ona gelişigüzel söylemde bulunmadan çekiçle kafasına 4-5 posta vurdum. İlk vurmuş olduğum çekiç darbesinde rastgele aksülamel vermedi. Namına duyduğum sinirden ekolojik ortam tekrar çekiçle vurdum. Kurumlu aldığım yere bıraktım ve kahvenin husus bağırsak kısmındaki anahtarı aldım, kapıyı haricen kilitleyerek uzaklaştım. Anahtarı üstelik hatırlamadığım abes tıpkı araziye attım.”

Ağırlaştırılmış müebbet hapishane talebi

İddianamede, Yanardağ Okumuş için “kalifiye düşünülerek kanlı” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” ile “hareket yeri dokunulmazlığını ihlal” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar mapushane, tutuksuz sanık Örsan Ceyhun Arslan’ın ise “öldürmeye azmettirme” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” kodes cezasına çarptırılması temenni ediliyor.

Share: