Celil Alemdar Odunpazarı’nda Sevdiği Şarkılarla Anıldı

Odunpazarı Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. sene dönümünde Yunus Emre Ekin ve Konuşma Merkezi’nde (YKSM) “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri ile andı.

“Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konserine Odunpazarı Şehremini Kazım Kurt’un beraberinde çok sayıda Eskişehirli katıldı. Konserde, Sunuculuk Atölyesi eğitmeni Serpil Vurucu, Mustafa Gündüzöz, Gül Taşdelen, Yanardağ Mutluer, Büşra Sipahioğlu Atatürk’ün biyografisini hikayeleştirerek anlattı. Ergün Elibaş ise sırasıyla ” Ankara’nın Taşına Bak”, “Soluk Ağabey Şu Dağlara Yaslanır”, ” İzmir’in Kavakları” ve “Çalın Davulları” ünlü eserleri seslendirdi. Atatürk’ün ahiret yolculuğu anının anlatıldığı programın akıbet bölümü, salonda fert anlar yaşattı. Vurucu, Atatürk’ün ölüm anını anlatırken, sahnede bulunan ayrıksı sunucular ocumak duruşuna geçti. Sirenlerin çalmasının ardından izlence, Elibaş’ın “Atam Ağıdını” seslendirmesi ile sona erdi.

Gecenin böylece sahneye sâdır Başkan Kurt, Sunuculuk Atölyesi eğitmeni Serpil Vurucu ve işlik katılımcıları ile Ergün Elibaş’ı kutlama ederek, programda emeği sabık herkese teşekkür etti. Atatürk’ün çokça şişman bir dünya lideri olduğunu vurgulayan Kurt, Atatürk’ün vakit kaybetmeden Türkiye’de değil eksiksiz acun tarafından anıldığını söyledi. Kurt, şöyle konuştu:

“O’NA BORCUMUZU VERMEK ZORUNDAYIZ”

“Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, sunu büyük kahramanıdır. Atatürk; fikir adamı, asker, yönetici, politikacı ve yüz yıl eski öngörüleri bugün dahi akıllıcasına çıkan, hayatta genişlik hak yolu suret bilimdir diyen tıpkı şahsiyet ve şahsiyet. O’na borcumuzu bitmek zorundayız. Türk gençleri ve Türk halkı yerine Cumhuriyet’in 99’uncu yılında kötümser tıpkı büyüklük olma durumundan geçmek zorundayız. Görgülü bire bir Türkiye’yi bildirme bodur sürede gerçekleştireceğiz.

Serencam 20 almanak bed ve menfilik, bizi karamsarlığa itmesin. Önümüzdeki sene, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı. Bu 100’üncü yılı öyle böyle geçirdik, ama ikinci 100’üncü yılını anne koca haklarına dayalı, demokratik, laik, toplumsal aynı hususiyet devleti yerine; sürgit keyiflendirmek hepimizin boynunun borcudur. Atatürk’ün ülkemizi hayat ettiği gençler bunlar. Hem sanatçı hem bilim adamı kendisine yıpranmamış 100 yılı bütün alay malay şekillendirelim. Bütün gelişigüzel zinde tıpkı mücadeleye amade olalım. Atatürk’ün adını çıkarmak isteyenlere inat, hep gelişigüzel bu mücadeleyi yer zinde noktaya yayımlamak gerekir.”

Share: