Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Alım, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kısaca 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Nazır Çalım, TV100’birlikte katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişik soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ilgilendiren istifham üzerine Gurur, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, tüm valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde ülke ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri pekâlâ ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Alım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu büyük aynı misil.” diyerek konuştu.

Nazır Gelgel, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 liralık taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani bugün hangi ödüyorsanız, 10 sene bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış de yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üstüne Çekicilik, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda gerçekte. Sabık sene vazifeli maaşına yaklaşık yüzde 80 artım geldi. Tığ TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada tıpkısı aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle göz icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma birlikte yüzde 25’i geçmemelidir ve ayrımsız yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki bölük fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine tekmil tersi bir uzanım olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilgilendiren şikayetlerin hatırlatılması üstüne Gelgel, şunları söyledi:

“Bu rica de çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya küşayiş getirmiş olalım. Biz martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla ayrık durumda. Gelen irade konusunda Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede domuzuna bile ayrımsız faaliyet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler. Elhak sair martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa da başvurabiliyor.”

Nazır Çekicilik, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, eskimemiş istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin eskimemiş istihdam alanının oluşacağını dile getiren Uğur Alım, “Gençlerimiz, yeni mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem de mecbur olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Orta dirimlik grubuna ilgilendiren içtimai basamak projesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Hava, Türkiye’da yıllık tahminî 600 bin bakir konut yapıldığını belirterek “Sunu temenni dengesiyle müntesip. Ben burada temenni karşısında arzı artırıyorum. Demincek ölçülü gelire de yapacağız. Orta gelire de peşi sıra proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde dahi itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Gayrimenkul Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve bölük fiyatları düştü, düşmeye da devam edecek.” diye konuştu.

Share: