CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Niğde’de partisinin kol toplantısında konuştu: (3)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından çevre ötekileştirilmediği ayrımsız Türkiye, kucaklaşan bire bir Türkiye, günah varsa helalleşen tıpkı Türkiye… Hep bunların hepsini yapacağız, bunları bu arada yapacağız. Bunları yarmak amacıyla bize katılın.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Niğde Firez Merkezi’nde partisinin takım toplantısında konuştu.

Türkiye’nin aut politikasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Aut politikadan şanlı ayrımsız konuyu anlatayım. Kalktı, konuştu, ‘Bu birey bu tende olduğu müddetçe kimse benden papazı alamaz.’ dedi. Papazı verdi mi? Bu, tükürdüğünü yalamak demektir. Bu bir zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarını yerle bire bir eylemek demektir. Bizim devletimizin itibarını elbette yerle aynı edebilirsiniz? ‘Asla Esad’la konuşmayacağım, alay malay gelmeyeceğim…’ Ta 2019’dan bu yana namına betik yazdım, ‘Suriye ile uğraş etme. Aynı Arsıulusal Suriye Konferansı Türkiye’da düzenle.’ dedim. ‘Yanlış yapıyoruz, komşularımızın, Fellah dünyasının işlerine karışmayalım tığ. Fellah dünyası ayrıdır, o dünyaya karışmayız, elan yukarıda dururuz. O dünyada bire bir sav olursa gelip bizim kapımızı çalarlar, eş bizi barıştırın.’ diye niteleyerek. Şimdi böyle bir rolümüz kalmadı. Türkiye, dış politikada alçak sorunlarla karşı karşıya. Putin komut verdi, Esad ile görüşecek, ben söylüyorum görüşmüyor, Putin söyleyince görüşüyor.”

Mersin’e Akkuyu Çekirdeksel Santrali yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bir Tane bire bir kararla Ruslara sağlanan imkan 7 milyar dolar. Yani santrali burada yapıyor, yani bize ruh satacak, nükleer uygulayım bilimi almayacağız, cümlesi Zalim şirketine ilgilendiren, hiçbir kuruş birlikte alacak vermeyecek, 7 milyar dolar ve talimatından hariç çıkmıyor. Aynı komut birlikte eski başkandan geldi, Amerika’dan. ‘Bak, beni kızdırma, kızdırırsan senin mal varlığını araştırırım.’ dedi. Eğer Allah baht haysiyet, iktidar olduğumuzda birisi bana bu soruyu sorduğunda vereceğim cevap şu olacaktır, ‘Araştırmazsanız namertsiniz.’ Seçme kuruşu, lirayı araştırmazsanız namertsiniz. Zira şayet siz mal varlığınız dolayısıyla doğrulama alınırsanız bundan sonra Türkiye’ye bakım edemezsiniz. Bütün ulusçu kardeşlerimin, bütün idealist kardeşlerimin dahi bu gerçeği bilmesi lazım. Vatan bizim vatanımız, vatanı yöneten birey ilk vatanın çıkarlarını yüklenmek zorundadır, bu memleketin çıkarlarını arkalamak zorundadır.”

Kılıçdaroğlu, iktidarları döneminde kucaklaşan bir Türkiye düz yazı edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrımsız ufkumuz ve benzeri geleceğimiz olacak, elan iyice aynı Türkiye. Büyüyen, gelişen, herkesin hisse senedi yoğun sahibi olduğu aynı Türkiye. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından çevre ötekileştirilmediği bir Türkiye, kucaklaşan bire bir Türkiye, yazık varsa helalleşen bire bir Türkiye… Hep bunların hepsini yapacağız, bunları beraber yapacağız. Bunları boşaltmak amacıyla bize katılın. Yaşlısı, genci herkesin katılması geçişsiz. Türkiye’yi yeniden inşa etmek zorundayız. Bilgiyle birikimle ferasetle yapmak zorundayız.”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, konuşmasından evvel, partilerine katılan 350 kişiyi temsilen 10 katılımcıya rozet taktı.

Toplantının arkası sıra Kılıçdaroğlu, tıpkı otelde basına tutkun gerçekleştirilen etkinlikte, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi, kestirmece 40 mebus ise esnafı musahabe etti.

(Bitti)

Share: