CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, YKS’de Niğde’de bir numara olan öğrencilerle buluştu

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sözel, şalter, karşılık ağırbaşlılık ve sayısal fakül türünde Niğde’bile iklim birincisi olan öğrencilerle tıpkısı araya geldi.

Kılıçdaroğlu, YKS’da sözel ve açar fakül türünde il birincisi adına Boğaziçi Üniversitesi Dilbilimi Bölümünü kazanan Doğukan Nebili’nin evinde karşılık ağırlık puan türünde el birincisi yerine Çalıştırıcı Üniversitesi Ülfet Fakültesini kazanan Mertcan Kumak ile sayısal fakül türünde memleket birincisi olan ve Bilkent Üniversitesi Cıvıltı ve Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleşen Doğukan İleri görüştü.

Öğretmen ve ailelerinin de bulunduğu görüşmede öğrencileri kutlama fail Kılıçdaroğlu, yetişek sisteminin yukarıdan tırnağa yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Sınavlar zımnında gençlerin çocukluğunu de yaşayamadığını, buna sonuç verilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Hele teknolojiye ve patika okullarına balaban ciddiyet vermemiz gerekiyor. Bilcümle tevhit sanayi bölgelerinde yatılı teknoloji liseleri kurmayı düşünüyoruz kim bala hem okuyacak hem üstelik sınıftan sonradan fabrikada stajını yapacak. Staj yaptığı sürede toplumsal düzenlilik primini fehamet ödeyecek, çıkışlı olduğunda da iz düşümü olan fakülteye zait puanla gidecek. Böylelikle teknoloji liselerini henüz kabul gören, yeğleme edilen liseler olmasını sağlayacağız. Mavera yandan sanayinin gerekseme duyduğu öge ihtiyacını nazik ölçüde karşılamış olacağız. Üniversitelerin ise herhangi bir tip düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlar doğmak zorunda. Eğer üniversitelerde düşünceye çizi getirirseniz orası darülfünun olmaktan çıkar.”

Hatıra fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, öğrencilere elektronik beyin dürü etti.

Daha bilahare bire bir restoranda basına kapalı yetinme önderleri ve şehrin ati gelenleriyle buluşan Kılıçdaroğlu’na dinlendiği otelde yöreye katışıksız dondurma ağırlama edildi.Share: