CHP Kadro Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi

CHP Takım Başkanvekili Özgür Özel, algı dilimlerinde aranjman yapılmasını istediklerini belirterek “Bütün bildirme bağan ya de ikinci dilimden vergi versin. On Paralık kalmayanın cebine 2 bin lira, 1500 teklik, 1300 teklik kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Doğruluk-İş bile duruyor. Bunda bilcümle siyasal partilerden bütün vatandaşların menfaati var.” dedi.

Hususi, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği matbuat toplantısında, Bursa’nın türe ettiği değeri alamayan ayrımsız kent olduğunu, bunun değişmesi amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yılı törenleri amacıyla Bursa’üstelik bulunduklarını tamlayan Hususi, “100’üncü yıllar çokça nadir. 19 Mayıs 2019 günü Samsun İlkadım Belediyesinde Atatürk’ün ilk adımı attığı yerdeydik, Sivas’ın 100’üncü yılında 4 Ilkgüz 2019’birlikte Sivas’taydık. Meclisin kuruluşunun 100’üncü yılında 23 Nisan 2020’de Birinci, İkinci ve mevcut Meclisteydik. Cumhuriyet Halk Partisi yerine 100’üncü yılları aksatmadan devam ettiriyoruz.” diyerek konuştu.

Ekonomi konularında hükümeti eleştiren Özel şunları kaydetti:

“Kendilerini sarayda dev gibi görüp vatandaşı karınca kabil görüp ezenlere sözümüz şudur: O karıncanın kardeşi var, o de Cumhuriyet Ahali Partisi’dir. Umumi Başkanımız, geçtiğimiz hafta bilcümle benzeri gökçe yazın böylece kendisine ve bizlere anlamsız aynı talebin gereğini yaptı. Bize söylenen tatmin önderleri toplantısında şu: ‘Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, hayat pahalılığından bıktık’. Deminden Tasrif ve Bütçe Komisyonunda bire bir husye kanun var. Tığ diyoruz ki ‘Vergi dilimlerine enflasyon oranını artırın’. Cümle en bağan evet dahi ikinci dilimden alacak versin. On Paralık kalmayanın cebine 2 bin lira, 1500 lira, 1300 liralık kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Adalet-İş da duruyor. Bunda kamu politik partilerden hep vatandaşların menfaati var.”

Hür Hususi, İzmir Mebus Mehmet Ali Çelebi’nin SELIM Parti’ye katılmasıyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“RTÜK’te üyeler siyasal partilerin sayılarına bakarak belirlenir. Düne kadarki sayılara bakarak o organ İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı Meclise alfabe yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin.’ demiyor, dese İYİ Parti’ye gidecek. O tam birileri mezata isabet. O hesabın, o pazarlığın adı zaman Mehmet Ulvi Çelebi reşit. Ferda yazıyı yazarlar, RTÜK üyeliği harcama. Mehmet Yüce Çelebi tıpkı RTÜK üyeliği karşısında gelişigüzel savaşım ettiği, fariza yaptığı, kumpaslarla cezaevi yattığı, bazıları hayatını kaybeden cebe arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Ali Çelebi’ye başarılar diliyorum. Atatürk’e idam fermanı çıkaran Vahdettin’in savunucularının partisinde namına başarılar dilerim.”

Çelebi’nin cezaevinde olduğu döneme birlikte değinen Hususi, “Aynı cezaevinde tutuyorlardı, o teğmen varmak istiyordu. ‘Nikah şahidini nereden bulurum?’ diyordu. Tığ Iye Ağbaba ile Eksiksizlik Bey’i (Kılıçdaroğlu) aldık gittik askeri cezaevine. Biz bu sembol, bu yurt, bu arazi üzere yemin içmiş aynı teğmenin nikahına şehadet etmiştik. Zaman tıpkı RTÜK üyeliği amacıyla cebe arkadaşlarını satan birinin U dönüşüne şahitlik ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Basın toplantısına CHP Bursa milletvekilleri ile partililer katıldı.

Share: