CHP Milletvekillerinin Dinlediği Niğdeli Esnaf: “Halk Tahakküm Durumda. Sistem Haris. Cura Çalışıyoruz, Amma Yetmiyor”

ENES BIREY ÖZMEN

CHP Grup Toplantısı’nın yapıldığı Niğde’de, CHP milletvekilleri Abdüllatif Şener, Mürtefi Dirayetli Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği esnaf; “Siktirici bu halk pres durumda. Patatesimiz öyle, soğanımız öyle… Sistem aç. Tamam, cura çalışıyoruz, ama yetmiyor. Bir koli husye 50 lira reşit. Bu zamanda bu aşçı ful çekerdi, şu anda kimesne yok” dedi.

CHP Kadro Toplantısı, bugün Niğde’de yapıldı. CHP milletvekilleri, takım toplantısının arkası sıra Niğde esnafını görüşme etti. CHP milletvekilleri Abdüllatif Şener, Ulu Ateş Parçası Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği lokantacı, şunları söyledi:

“Şüphesiz anlatacağız, aha görüyorsunuz dükkanın halini. Bura tıklım tıklımdı seçme zaman. Deminden tıntın. Eskiden ayrımsız sevimli çalışırdık demincek 3 emanet çalışıyoruz geçinemiyoruz yeniden. gençler savaşım ediyoruz, olmuyor. Kendiniz görün. Dükkanların halini görün. Bizim halimizi görün. Bizim umudumuz sizsiniz. Umarım bizi kurtaracaksınız.

Hasis bu umum el durumda. Patatesimiz öyle, soğanımız öyle… Zaman çoğu kişiye söyleyin, dizge aç yani. Bitmiş, cura çalışıyoruz, ama yetmiyor. Benzeri koli er bezi 50 liralık reşit. Bu zamanda bu aşevi ful çekerdi, şu anda kimse bulunmayan. Bakın kimse namevcut. Nedeni para şişkinliği. İnsanlar boşanmaya kalkıyor gidin çoğu kişiye bakın herkes boşanıyor. Neden el durumda kalıyorlar. Çıktı geçim sıkıntısı çok. Bizim sizden tek ricamız bir an ilk başa eş bizi kurtarın, umudumuz sizsiniz.”

“GELIŞIGÜZEL HUSUS PAHALI, ALAMIYORUZ”

Zayıf temizlemeci, “Maliyetler arttı. Biz ürün fiyatlarının konusunda koyamıyoruz lüzumlu istemez bölüt yansıtamıyoruz. Tabi sıkıntımız var. Hangi zaman düzelir, elbet peki?” dedi.

Niğdeli bire bir vatandaş ise, “Ölüyoruz açlıktan tallahi bak inan Tanrı biliyor. Rastgele husus pahalı valla alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Başarır, aynı kuruyemişçiye, güzeşte yıl ile bu sene arasında aşurede mergup malzemelerin fiyatlarının ne kadar arttığını sordu. Kuruyemişçi, “Aya fiyatı fındıkta 54 lira açıklandı. Biz bağırsak fındığı 129’a satıyoruz. Şu anda fidan 54 liralık taban fiyatı olan fındık 150 lira yerinde. 200 liradan aşağıya bunu vatandaş tüketemiyor. Üzümde önümüzdeki günlerde zamlanacak. Yani devletin vermiş olduğu ayak tabanı fiyat üzerinden. Etraf yalnız başına etiketleme yapmıyor” dedi.Share: