CHP Milletvekillerinin Dinlediği Niğdeli Müstahsil: “Bizi Bitirdiler. Bu Pancar Bitti Biz da Bittik”

ENES BIREY ÖZMEN

CHP Sazak Saylav Mehabetli Maharetli Başarır ve Hatay Mebus Serkan Topal, Niğde’üstelik esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir üretici, “Bu pancarı bire bir dile getirin. Bizi bitirdiler. Bu çükündür bitti tığ bile bittik” dedi.

Niğde’de mazi yapılan CHP grup toplantısının peşi sıra milletvekilleri kentte esnaf ziyareti yaptı. CHP milletvekilleri Ali Kankızıl Başarır ve Serkan Topal’ın sorunlarını dinlediği esnaf, “Atama istiyoruz, 4 senedir atanamıyorum” ifadelerini kullandı.

“YİYEMEDEN GİDEN İNSANLAR OLUYOR”

Ayrımsız çiğköfte satıcısı, “Malzemeler çokça fiyatlı. Turşularımız, nar ekşilerimiz onlar çok efdal. Köftemiz tabi çakaralmaz 14 liralık. Zorlanıyorlar yani. Sorup üstelik yiyemeden giden insanlar oluyor” derken; turizm firmasında müteharrik tıpkısı vatandaş, “İş namevcut. Bilet fiyatları iki, iki buçuk tekmil arttı amma maliyetler 6-7 intaç arttı. Lastik, yakıt gideri, aküsü, sigortası, kaskosu, mecburi dayanak sigortaları, kiralar seçme molekül 6-7 intaç arttı. Otobüs biletleri sabık sene Ankara 70 liraydı bu yıl 200 yazıyoruz yani” dedi.

Başarır, bunun üstüne “Sarayın araçlarının sargaç giderleri 11 milyon liralık. Allah’ın evine 500 kişiyle giriyor ve binlerce araçla gidiyor. Henüz bile ilgincini söyleyeyim mi? O mahalledeki insanlar o beyefendi geldiği amacıyla o camide namaz kılamıyorlar” diye konuştu.

“FİYATLAR NORMAL DEĞİL”

Bambaşka bire bir çiğköfte satıcısı ise, “Yalnız geçimimizi sağlıyoruz yani. Döndürüyoruz dünyalık edinim gibi ayrımsız şeyimiz kalmadı. Hoppadak kendimizi döndürelim yeter diyoruz. Daha kötüye gitmesin diyerek imge ediyoruz” dedi. Ayrımsız telefon satıcısı, “Fiyatlardan âlem alan olmuyor kip. Giren oluyor fiyatları duyunca ondan bilahare çıkıyor. Vergilerden dünya. Alişilagelen değil yani” ifadelerini kullandı.

Bir mağaza çalışanı, vekillerin çalım gücüyle ait sorusu üzerine “Bağımlı düştü. Olur maalesef anca. Biz gençken minimal sevap 600 liraydı çeyrek altın 60 liraydı 10 lime alabiliyorduk. Şimdi minimal ecir 5 bin lira çeyrek altın 1,500 teklik 3 çıngı alabiliyoruz. Diyecek bire bir öz namevcut, onlara karın ermiyor. Bellek vermiş amma düşün vermemiş” dedi.

Tıpkı yetiştirici dahi “Bu pancarı bire bir dile getirin. Bizi bitirdiler. Pancar bitti tığ birlikte bittik” dedi.Share: