CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne ilgilendiren, “2019’üstelik ‘Her sene 100 bin eskimemiş toplumsal ev projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin yıpranmamış içtimai hane projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı dahi ayrımsız. Tek fark evlerin taksit tutarı. Olur, 2019’dahi açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, fırka umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, mazi Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Uç Karakolu’na yıldırı örgütünce düzenlenen saldırıda şehit olan Iblağ Kontratlı Piyon Er İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine çıdam diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Müşir” rütbesi verilmesinin da sene dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, özellikle Şişman Şişman Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk koyulmak üzere ülkenin ilişki ve bütünlüğü amacıyla canını ortaya koymuş umum gazilere, minnet ve şükranlarını sundu.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, akıbet aynı yılda yetiştirici enflasyonunun yüzde 144 olduğunu, kül envestisman araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının son aynı yılda beşe katlandığını, geçen sene temmuzda 40 bilyon lira olan akıl, bu yıl 208 bilyon liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 aylık döneminde, bütçeden 174 milyar teklik getiri ödemesi yaptığını, Kırat Korumalı Mevduat üzere milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 milyar teklik olduğunu iddia etti.

Sekiz ayda bütçeden ürem için yapılan bütün ödemenin 250 milyar lira olduğunu savunan Öztrak, “Amma benzeri dönemde çiftçiye sunulan destek 25 bilyon lira. Faize verilenin onda biri. Umum Bankası marifetiyle esnafa sunulan bindi 6 milyar liralık. Faize verilenin kırk iki da biri.” dedi.

Öztrak, faziletli enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan mülk kazananların bayramı olduğunu tabir etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, hele bazen amme bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “deli ötesi” olarak tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzdelik 34’e varan kayıplar yaşandığını, oldukça yatırımcının tasarrufunun “köpek balıkları”na ağızotu olduğunu belirten Öztrak, “Akıbet tıpkısı ayda, Borsa İstanbul’dahi yaşananlar, amme bankalarının hisseleri ve mali fihrist özelinde korkulu ayrımsız soruşturmaya muhtaçtır.” diye niteleyerek konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı üstelik bire bir”

Familya, araba almanın artık “görüntü” olduğunu savunan Öztrak, ev iyelik oranının 2014’bile yüzdelik 61,1 iken, 2020’dahi yüzdelik 57,9’a düştüğünü ifade etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’bile ‘Her yıl 100 bin eskimemiş içtimai göz projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin yeni içtimai ev projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı dahi aynı. Yegâne ayırt evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit neredeyse üçe katlanmış. Peki, 2019’bile açıkladıkları proje nerede? Konutlar ne oldu?” diyerek konuştu.

Öztrak, serencam dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve elan takatli çok ildeki ihalelerinin halel olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 mahiye döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı tanınmayan finansman hareketlerinin izlendiğini, Açık Hata Muallel kaleminden 24 milyar 347 milyon dolar giriş olduğunu ve benzeri dönemde cari açığın ise 36 milyar 672 milyon doları bulduğunu ifade eden Öztrak, “İlk yedi aydaki cari açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz adisyon hareketleriyle akçalanmış edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana temas ay yayımlanıyor. Bu büyüklükte tıpkısı kaynağı belirsiz mal girişiyle tarihimizde ilk defa karşılaşıyoruz. Bu berenarı ilginç ve tasa uyandıran tıpkı rekor.” diye konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını mahrem ki mülk getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Format Bankasının, bu konuda banko aynı izah yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte benzeri kaynağı belirsiz para girişi pekâlâ benzer olabildi? Bu nukut kimin parası? Ne kadar emin? Bu, ‘istatistiki hata’ diyerek geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki ölçüm hataları, hesaplar arasındaki ant tutarsızlıkları devir içinde geriye akla yatkın zaten düzeltilir. Bu nedenle Kesin Hata Sakim hesabı, geriye makul yapılan düzeltmelerden sonraları bilcümle rate etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belirsiz paranın hacminin 74 bilyon dolara ulaştığını sav ederek, bunun izaha muhtaç bire bir miktar olduğunu söyledi.

“Çok fazla aksiyon var, çabuk yekinmek gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının peşi sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle birlikte 41 ilde hür, 40 ilde eş cetvel üstünde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ilişkin izah yapacak mısınız?” sorusu üstüne Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilgilendiren izah zamanı geldiğinde genel başkanlar aracılığıyla yapılır. Ama şunu çekmek lazım. Zaman ulus masasının etrafında oturan genel rüesa hem önümüzdeki seçimi bağışlamak için hem bile TBMM’dahi Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu hatırlamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması müstelzim çok fazla hisse senedi var, çok çabuk hazırlanmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için da Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek üzere şu anda gelişigüzel soy bir üstünde umumi başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin alın teriyle ürettiği projeleri bürokrasi içerisindeki aktöre yoksunu eşhas alıp bunu hırsızlık malı kendisine çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu değer Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Umumi Başkanımız söyledi doğrusu. ‘Benim sunma iri bilgiyi aldığım yaşama, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Ne yaptıklarını, ne yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, böyle laflara bakılmaz. Bunların notunu de milletimiz veriyor. Zaman Umumi Başkanımızın söylediği projelerden apayrı proje üretemeyeceksiniz, onları hesabına getireceksiniz. Ondan sonraları de 10 parmağınızda 10 esmer, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar dahi kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ biraz zahmet edecek elan önceki tığ neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini daha önceki açıkladığımızı görecek.”Share: