CHP Tutum Masası Sivas’ta Vatandaşın Derdini Dinledi: “Akşam Ezanı Yatıyorsun, Sabahleyin Kalklıyorsun Bindirim. Kimsesiz Ocak Şüphesiz Geçinecek?”

Olgun: TAMER ARDA ERŞİN – Almaç: ÜNAL AYDIN

Sivas’ta CHP heyetine ekonomik durumunu anlatan benzeri yurttaş, “Akşam Ezanı yatıyorsun, sabah kalkıyorsun bindirim. Bu fakir familya kuşkusuz geçinecek? Kuşkusuz edecek? Bugün temelinden geldi, yüzdelik 30-20 remiks” dedi. Tüvana aynı esnaf ise “Geçen sene bile pahalılıktan şikayet ederken ben aslında haddinden fazla bol hanay yaşıyormuşum” diye, gelecekten umutsuz olduğunu söyledi. AKP’ye görüş verdiğini söyleyen tıpkı vatandaş da “Ben bir zamanlar AK Parti’ye üstelik oyumu verdim amma kusurlu refik. Patatesin kilosu 14 liralık, soğan 13 liralık. Ekincilik şeyi açtı. Gidiyorsun oraya. Yağ yok, testis namevcut, öz bulunmayan. Ben hangi yapacağım orada. Bunu böyle dedim mi? ‘Ya düzelecek, düzelecek’. Hangi düzelecek kardeşim” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

CHP Sözcüsü Üstün Öztrak başkanlığındaki CHP Tutum Masası heyeti, zaman Sivas’ta esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinledi. Ayrımsız kahvehanedeki vatandaş, aylakçılık dolayısıyla kahvede oturduklarını söyleyerek, “Namevcut abicim. İşimiz olsa münasebet oyun oynayalım?” dedi. Sivas’ın akarsu ve hastane problemi olduğunu dile getiren vatandaş, “İçtiğin sularımız kırıcı. Kavim kanser. Hastanelere git de bak. Doktora gidiyorsun, eş seni azarlıyor. Hakeza benzeri şey var mı? Sayrı olmasam hastanede ne işim var? Tığ gittik daha çok. Gelecek nesile. Ben üstelik bibi hastayım. Karnım ağrıyor, midem ağrıyor. Yazıyor benzeri deva. La kardeş sarımsak yiyorum, soğan yiyorum ondan yarayışlı” diye hastanede ehliyetli teşhisin konulmamasından şikayet etti.

“Çatalla çorba içiriyorlar bize” diyen yurttaş şifahane koşullarından bile ağrı yandı. Yüzdelik 80 özürlü olduğunu dile getiren eksantrik bire bir vatandaş dahi kalp-huy hastası olduğunu ve işler sırası alamadığını kaydederek, şunları söyledi:

“ULTRASONA DÖRT KAMER AHIT VERDİLER”

“Ruh damara muayeneye gittim. Ultrasona dört ay periyot verdiler. Benim yaşayacak zamanım mı var? Bu termin işi elbet olacak? Bu istikşaf işleri elbette olacak? Tümce ara almaya çalışıyor. Yaşayamıyor. Dört kamer sonra beni ultrasona sokacaklar, ego birlikte. Benim eşim huy tıkanıklığından öldü, ben de huy tıkanıklığından ölürüm.”

“AKŞAM EZANI YATIYORSUN, SABAH KALKIYORSUN BINDIRIM”

“Akşam Ezanı yatıyorsun, sabahleyin kalkıyorsun remiks” diyen yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kimsesiz aile elbet geçinecek? Pekâlâ edecek? Bugün başından geldi, yüzdelik 30-20 zam. Bu devlette Suriyeli tutmak geçişsiz. Bu devlette yurttaş, Türk vatandaşı değil Suriyeli. Söz Gelişi Doğru Yol Partisi Umumi Başkanı (DP Umumi Başkanı Gültekin Uysal) Afganistanlının birinin evinde oturuyor, şunu olacak, bunu olacak diyor, evden çıkartıyorlar. Sözde? Kirayı yükseltmekmiş.”

CHP heyetine ayrımsız çalgı aleti mağazasında gücük tıpkı enstrüman dinletisi da sunuldu.

CHP Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygün’e girdiği aynı perukar ve müşterisi ekonominin durumunu anlattı. Erkek Berberi, 100 teklik tarifesi olmasına rağmen durumu olmayanlardan 25 liralık aldığını söyledi. Erkek Berberi, “Iktisat çokça çığlık” diye, marketlerdeki durumu aktardı. Müşterisi ise “Kilo bitti, pare ile alıyoruz. Uçuyoruz. Hala büyümüşüz, zahir büyüdüysek” dedi. Erkek Berberi ise “Gözyaşı adına büyüyoruz de başka bire bir molekül yok” diyerek Türkiye ekonomisindeki büyümeden yurttaşların müstelzim payı almadığını tabir etti. Müşteri, “Uzatmaları oynuyoruz, hepimiz uzatmaları oynuyoruz. Üç tane dükkanı kapattık, ne ettik geldik. Bir saattir endam yapıyoruz ki 25 liraya beni tıraş etsin” diye niteleyerek konuştu.

“DEVLETİN FİRMASI SİGORTA YAPMIYOR”

Sigorta firmasında çalışan vatandaş ise CHP heyetine, nazik firmaların herkese kasko ve sigorta yapmadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Devletin üstelik şu anda sigorta şirketleri var. Onlar üstelik şu anda mecburi trafik sigortası kesmiyor. Kaskolarda bile dayanılmaz tıpkı çoğalma var. Amma yer azından o mecburi olmadığı amacıyla mesele yaşanmıyor. Denk yüksek, edisyon şartlarda bazı sigorta şirketleri yapıyor. Ay sonuna kadar beklediler, fiyatı iletilmek amacıyla. Ona rağmen Türkiye Sigorta, devletin sigorta şirketi halen poliçe kesmiyor. Gidiş Geliş sigortası tutkun şu anda.”

Öztrak dahi “Yurttaş ferda ukubet eşya, sigorta şirketleri poliçe kesmeyecek. Yüzde 25 zammı beğenmedikleri amacıyla, öyle mi” dedi.

Tıpkısı fotoğrafçı esnaf ise durumunu CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ahmet Akın’a anlattı. Taze esnaf, “Kağıtlar, baskılar, özellikle üstelik fotoğraf makinaları çokça pahalı. Lensler çok fiyatlı. Bizim maliyetimiz sabık seneye yüzde 100 arttı” dedi. Canlı esnaf, eskiden aldıkları makinaların kendi parasını bir sezon dolmadan çıkardığını ancak demincek iki yıla bile maliyetinin çıkmadığını söyleyerek, “İki sene süresince araba kendi kendine çalışıyor, bana mal getirmiyor. Kazandığım dünyalık onun taksitini ödüyormuşum kadar ona gidiyor” diye niteleyerek konuştu.

“GEÇEN SENE PAHALILIKTAN ŞİKAYET EDERKEN TEMELINDEN ÇOK İYİ MALTALIK YAŞIYORMUŞUM”

Dinç esnaf, geleceğin iç açıcı görünmediğini söyleyerek, “Gelecekte olan planlar değil, geçmişe bakıyorum. Geçen yıl üstelik pahalılıktan şikayet ederken ego gene çokça bol avlu yaşıyormuşum” dedi.

TAKSİCİLER DERT YANDI

CHP heyeti, tıpkı taksi durağına uğradı. Taksiciler şunları anlattı:

“Akşama büyüklüğünde üç tane aksiyon evet mu abi? Mazot 25 teklik olursa… Hangi olacağını bilmiyorum, siz büyüksünüz. Tığ kakavan adamız. Namevcut biz kıvançlı değiliz. Allah’ın doğrusunu anlatmak geçişsiz. Elan elem. Araba 2016 kabil, Neyle değiştireceğiz. Karnımızı doyuramıyoruz kim. Antrepo 1500 liraya doluyor, 1500 teklik yok ki cebimde, neyle doldurayım. (Cebindeki parayı göstererek) Aha sayın işte. Tıpkısı haftalık kasa. (Depo) Küflenmiştir, fareyi koysan zehirler.”

“YANLIŞSIZ PARTİ’YE OYUMU VERDİM AMMA YANLIŞ EŞ”

AKP’ye evvelce fikir verdiğini dile getiren nemli bire bir yurttaş üstelik CHP Sivas Mebus Ulaş Glokom ile konuştu. Vatandaş, “Ego evvelce AK Parti’ye de oyumu verdim amma kusurlu bacanak. Patatesin kilosu 14 lira, soğan 13 teklik. Ekincilik şeyi (Itimat Kooperatif marketi) açtı. Gidiyorsun oraya. Yağ namevcut, haya yok, öz namevcut. Ego hangi yapacağım orada. Bunu böyle dedim mi? ‘Ya düzelecek, düzelecek’. Ne düzelecek kardeşim” diye niteleyerek konuştu.

“MODEL PAKETLERİ YÜZDE 100 ARTTI”

CHP heyeti aynı telefon firmasına girdi. Çalışanlar telefon piyasasında yaşanan durumu şöyle anlattı:

“İstanbul Mebus Akif Hamzaçebi: Bir sene geçmiş günde kaç telefon satıyordunuz?

Müteharrik: 10.

Hamzaçebi: Deminden kaç?

Müteharrik: 3-2. Ondan önceki sene 20-30.

Üstün Öztrak: (Hattın) Yararlanma fiyatları ne büyüklüğünde?

Müteharrik: 70-80 civarı. Artıyor. Sabık seneye göre yüzde 100.

Kadın müteharrik: Güzeşte sene 39 liraya verdiğimiz paket, şu anda 75-80 lira.”Share: