CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Elazığ’da partisinin grup toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Beraberiz, birlikteyiz bire bir coğrafyadayız, sağlık süresince süregelmek, koçuşmak istiyoruz. Geçmişin alışkanlıklarını ayrımsız tarafa bırakıp, geleceğe güvenle andırmak istiyoruz.” dedi.

Elazığ İl Firez ve Turizm Müdürlüğü Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin kol toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, adaletin olmadığı yerde ülfet ve herif haklarının olmayacağını söyledi.

Yüce yaradanın kainatı dahi doğruluk üzerine nesir ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siz adalet dağıtan kişiyi şayet yönlendiriyorsanız, ‘Vicdani kanaatine bakarak değişmeyen vermesin üstelik benim talimatıma göre değişmeyen versin.’ diyorsanız adaleti yok ediyorsunuz demektir. Şimdi önlerinde balaban bir bariyer var. Nedir engel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu. ‘Nasıl bütün yetkileri elinden alırız, hep çaba bunun konusunda kuruluyor. Hakimlere sesleniyorum; Hakimler ve Savcılar Faziletli Kurulu’nda memur olanlara sesleniyorum; Size söylenmeyen benzeri sözü ‘Kimin talimatıyla söylendi?’ diye niteleyerek üstlendiniz. Ego sizin meşrebinizi, adaletsizliğinizi dahi gayet gani biliyorum. Tıpkısı zarfın içine 4 görüş pusulası koyacaksın. Efendim biri akla yatkın değil 3’ü doğru. Nereden biliyorsun? Onlara dedim kim; ‘Bunu yapanlar hakim değil çetedir.’ Kanuna muhalif hareket yazmak üzere benzeri araya gelenlere ‘çete’ denir. Demincek bire bir bakanla ilgilendiren ayrımsız sözü, ‘Bana söylendi.’ diyerek alıyorsun konusunda. Ayrıksı aynı öz elan yapıyorlar. Hakimi değiştiriyorlar. Ceza verecekleri bilgili gelsin, kararı o versin diyorlar. Buradan o hakime dahi sesleniyorum. Önem amacıyla yüz kiri almak istiyorsan, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar vereceksin, sarayın talimatına bakarak değil. Kaldı ki bu konuda eksper raporu var. O da verildi. Ama o hakimi değiştirdiler. Bambaşka tıpkı bilgili ati oraya. Sebep? Ukubet verecek.”

“Felsefeciler, ‘Vicdani doyum, Allah’ın yüreğimizdeki sesidir.’ derler ve bilge ona göre karar verir. Adalet bile liyakat dahi soylu aynı kavramdır. Bunlar birbirini tamamlarlar. Liyakatin olduğu yerde kayırıcı olamaz, işi ehline konfirmasyon edersiniz. İşi ehline tasdik etmezseniz devlette tefessüh başlar. Devleti çürütmeyeceksiniz. Kerem ayrıdır, bakidir. Fehamet bizim devletimizdir. Devletin sağı, solu yoktur.” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, devletin 85 milyon insana hizmet etmek zorunda olduğunu belirtti.

“Bir Tane işim var, bu ülkede alın teri döken herkesin hakkını salmak”

Konuşmasında güneş enerjisi kullanımına bile değinen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EPDK benzeri değişmeyen aldı, sanayicisine dedi kim; ‘Siz gün enerjisini fabrikaların çatılarına yapın. Oradan elektrik elde edeceksiniz. Kullanın, sizindir, isteklendirme de veriyorum. Artanı satarsınız, ben da bunun parasını size öderim.’ İnsanlar gittiler, yatırımları yaptılar, elektriği kullanıyorlar, kalan kısmı satıyorlar. Nedeniyle oradan da sağlık elde ediyorlar. Bire Bir baktık tıpkı karar aldırmışlar. ‘Fazla elektriği bana satacaksın, ben sana dünyalık vermeyeceğim.’ diyerek. Bunun adı nedir? Bunun adı elektriğe çökme vergisidir. Böyle tıpkı öz peki mu? Bu ancak yabansı koşullarda, mevki savaşa girerse ancak o zaman olacak bire bir kalça. Savaşa girerse otobüslerin, kamyonların tüm Seferberlik Kanunu’na bakarak seferber ediliyor. Ortada cenk namevcut, yatırım yapmış. Sen geliyorsun onun enerjisine çöküyorsun, ‘Fazlasını bana vereceksin, sesini emisyon, seni cezalandıracağım.’ Bu de suç, anayasaya, hukuka, ahlaka, adalete, devletin saygınlığına hilaf. Bunların tamamına akıbet vereceğiz.”

Bu yılın evvel 8 ayında bütçeden ödenen faizin kur korumalı yatırım üstelik karışma 250 bilyon liralık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, çiftçiye ilk 8 ayda 25, esnafa 6 bilyon lira verildiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “Ekincilik Kanunu’na bakarak çiftçiye verilmesi müstelzim hacim 134 bilyon liralık. Bu çiftçinin alın terini kaplamak demektir. Benim tefecilerle, mızrap baronlarıyla, muhammes çetelerle işim yok. Biricik işim var, bu ülkede cebin teri döken herkesin hakkını unutmak. Elhak çap birlikte siyaset üstelik bunu ayırmak zorundadır. Malı götürenleri katiyen ve asla affetmeyeceğim beytülmale el uzatanları katiyen ve katiyen affetmeyeceğim.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptıracağı okulun temelini attıklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, Ankara ve İzmir Büyükşehir Uray başkanlarının bile kente birer ekol kazandıracağını anlatım etti.

Kılıçdaroğlu, “Sarsıntı konutları bile yapıldı. Mebde süresi 2 yıl. Bunun 5 yıla çıkması lazım. Bugünkü ortamda esas süresini 2 yılda tutarsanız paranın ödenmesini, elhak vecibe ortamında elhak kötü. Içtimai devlet bu vatandaşların paralarını henüz akla yatkın taksitlerle ödemesini öngörür. Bunun 5 yıla çıkması geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Tunceli ile Elazığ arasında Pertek Köprüsü’nün yapılması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Pertek Köprüsü’nün öneminin Elazığ’ın tehlikeli bir lojistik gestalt olmasını ulaşmak olduğunu anlattı.

Kılıçdaroğlu, Elazığ’ın ovalarının sulanması gerektiğini tabir ederek, iktidara gelmeleri halinde o ovaları suyla buluşturacaklarını söyledi.

Şanlıurfa özellikle kalkışmak üzere Türkiye’deki bütün çiftçilere ruz enerjisi sistemi kurduracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, çiftçilerin elektriklerini ücretsiz kullanacağını, mütezayit elektriği üstelik satarak dirimlik elde edeceklerini belirtti.

Elazığ’bile hayvancılığın hararetli olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, meraların tamamında besicilerin ücretsiz hayvanlarını otlatacaklarını kaydetti.

” Harput, Dünya Hars Mirası Listesinde kesinkes yerini algı”

Elazığ’ın turizm merkezi olabilecek kapasiteye sahip olduğunu anlatım fail Kılıçdaroğlu, turizm yatırımları ile bölgeye elan fazla seyyar çekilebileceğini belirtti.

“Harput UNESCO’nun Dünya Ekin Mirası Listesinde katiyetle yerini alacaktır.” diyen Kılıçdaroğlu, bunun üzere da gerekenin yapılacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Elazığ’ın teşvikte 6. bölgede olduğunu, bunun süresinin uzatılması gerektiğini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Karye okulları kapatıldı, hep Türkiye’ye sözüm var, nerede mektepli varsa orada meslek ve hoca olacak. Taşımalı terbiye olamaz. Öğretmen var bekliyor, ekol var boş. Ferhat ile Şirin’i buluşturur kadar öğretmenle öğrenciyi buluşturacağız. Tek kimsenin endişesi olmasın.”

Sezonluk işçilere değinen Kılıçdaroğlu, sezonluk işçiler için adamakıllı imkanlar sağlayacaklarını, çocuklarının okuması amacıyla bile öğretmenlerin görevlendirileceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Böylecene bu topraklarda tek karı ‘Evladım eğitilmemiş kaldı.’ demeyecek. O çocuklara de yetişek vereceğiz, o füru güzelce yerde okuyacaklar, yetişecekler. Sezonluk işçiler dahi insanca koşullarda görevlerini yapacaklar.” dedi.

Belde belediyelerinin kapatıldığını, yeniden açılmasıyla ilişkin taleplerin olduğunu, bunların görüşülebileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, sandığı getirip, çevre halkına soracaklarını aktardı.

“Elazığ’a ayrımsız vekâlet vereceğiz”

Gençliğinde şehrin merkezinde kâin çimento fabrikasının yıllardır şikayetlere rağmen kaldırılmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğumuzda Cenabıhak felek ederse o çimento fabrikasının şehrin dışına çıkaracağız. Elazığlının akman tıpkı hava solunum etmesi lazım.” dedi.

Son seçimlerde bire bir mebus çıkardıkları Elazığ’ın nüfuz partisine destek verdiğini rapor fail Kılıçdaroğlu, “İktidara bu büyüklüğünde destek veren, bütün belediye başkanlıklarını tıpkı şekliyle düz tıpkı kuvvet, 20 yıldır Elazığ’a bir tane bir vekillik üstelik vermedi. Mösyö Kemal’in sözüdür, Tanrı talih eder Elazığlıların da oyuyla kuvvet olduğumuzda Elazığ’a aynı vekâlet vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“Bu ülkeyi barıştırmak istiyorum”

Elazığ’dahi gençliğinin geçtiğini anlatan Kılıçdaroğlu, Elazığlılarla koçuşmak üzere geldiğini söyledi.

“Bize düşünce vermeyebilirler ama tığ beraberiz, birlikteyiz bire bir coğrafyadayız, varlık ortamında sürdürmek, kucaklaşmak istiyoruz. Geçmişin alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp, geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Kimlik üzerinden siyasete öteden beri karşıyım. On Paralık kimsenin kimliği siyaset konusu olmamalı. Herkesin kimliği kendi şerefidir ve benim başımın üstünde yeri vardır.” diyen Kılıçdaroğlu, herkesin inancına saygılı olduğunu belirtti.

On Paralık kimsenin inancının sorgulanamayacağını tabir eden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

“Peygambere dahi verilmeyen bu yetkiyi birileri kullanıyor. Namevcut öyle benzeri madde. Herkesin inancına ürkmek duyacaksınız. Herkesin hayat tarzına ocumak duyacaksınız. Bunu yapacaksınız. Ben bunu yarmak istiyorum, bu ülkeyi barıştırmak istiyorum. Imdi kavgadan bıkmadık mı? 85 milyon âdem aynı aradayız, kardeşiz Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin al çizgisi vatan ve sembol. Birileri bize nasyonalizm dersi veriyor. Hakları bulunmayan. Şimendifer ordusuna tank palet fabrikasını satanlara sor bakayım, milliyetçilik sanki? O fabrikayı alacağım, kocaman Türk ordusuna tasdik edeceğim. Sen Süleyman Şah Türbesini kaçırdın, bayrağı indirdin aynı dahi bana milliyetçilik satıyorsun. Sen kimsin milliyetçilik ki? Süleyman Şah Türbesini kişi topraklarımıza götüreceğiz. O öncü orada dalgalanacak, bire bir hafta ortamında yapacağız bunu. Üs ulusalcılık güya öğreteceğiz onlara.”

“Altı liderin biricik hedefi var; bu ülkeye huzuru, barışı, demokrasiyi, adaleti, değirmek”

Askeri hastanesi sıfır dünyadaki bir tane ordunun Türk ordusu olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, ayrımsız hafta ortamında sakat askeri hastanelerin tamamını, GATA üstelik dahil orduya gene konfirmasyon edeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bize ulusalcılık dersi verenler Kıbrıs’n Beşparmak Dağları’na baksınlar, orada Bülent Ecevit’i görecekler, Akdeniz’in dalgalarına baksınlar orada Bülent Ecevit’i görecekler, merhum Erbakan’ı görecekler. Tığ onlar kabil değiliz, kök anlamda yurtseveriz. Bizim yurtseverliğimiz onlarınkine benzemez. Biz herkesi kucaklarız. Evvel akşam ezanı kol komutan vekilimiz birlikte rapor etti, bilboardlara bir şeyler asmışlar, Elazığlılar için üzüldüm, Elazığlıların kalbini kırdık. Elazığlı hakeza değil zira. Elazığlı ülkesini, vatanını, insanlığı sever, gelişigüzel düşünceye ocumak gösterir. Elazığlı böyledir. Amma birileri kendilerini Elazığlı adına koyup o pankartları basıyorlar, kâmilen ateşlemek üzere insanları. Bıkmadınız mı ya ayrımcılıktan, kavgadan, bu ülkeyi bu ayla getirmekten? Tamamını çözeceğiz. Şeş lider tıpkısı araya gelerek çözeceğiz. Altı liderin yegâne hedefi var; bu ülkeye huzuru, barışı, demokrasiyi, adaleti, getirmektir. Amacımız budur. ve beraber başaracağız, kucaklaşarak, helalleşerek barışacağız. Onlar ne derse desinler inandığımız yoldan asla anlayışsız dönmeyeceğiz. Güçlük kuruyorlar, güç uyguluyorlar, tıpkı güruh şeyler yapıyorlar. Tıpkı şeyden emin olmanızı isterim, hangi yaparlarsa yapsınlar tıpkısı santim dahi kavrayışsız hamle atmayacağız. Bu ülkenin selameti için.”

(Bitti)

Share: